Az Ukrajna ellen indított orosz háború nem sok jót hozott Schröder számára sem. Az egykori kancellárt – aki 1998 és 2005 között állt az akkori német kormány élén – nemcsak saját pártja ítélte el az orosz elnökkel fenntartott szoros kapcsolatai miatt, hanem a többi párt, sőt az Európai Parlament is kikelt ellene.
Schröder az aktív politizálással már régóta felhagyott, és az üzleti életbe nyergelt át.
Elvállalta az elnöki tisztséget az Oroszországot Németországgal a Balti-tenger alatt összekötő Északi Áramlat földgázvezeték-rendszer megépítésére alapított cég felügyelőbizottságában, 2017-ben pedig a többségi tulajdonos orosz állam javaslatára a Rosznyeft kőolaj-, és földgázipari társaság felügyelőbizottsági elnöke lett.
Ezektől a tisztségeitől a háború után megvált ugyan, de több ízben is leszögezte, hogy nem hajlandó szakítani Vlagyimir Putyinnal.
A Bundestag illetékes bizottsága még májusban megvonta tőle parlamenti irodájának használati jogát is, azt a kiváltságot, amely a korábbi kancellároknak, most például Angela Merkelnek jár.
Az iroda, illetve a személyzet fenntartása az adófizetőknek évente több mint 400 ezer euróba került.
Az indoklás akkor nem említette a volt kancellár oroszbarátságát, hanem meglehetősen homályosan arra hivatkozott, hogy Schröder nem tett eleget az iroda működtetésével kapcsolatos kötelezettségeinek.
Saját pártjában, a Német Szociáldemokrata Pártban is a vádlottak padjára került, és kizárási eljárás indult ellene. Az ügyében első fokon eljáró testület azonban a napokban úgy döntött, hogy – egyelőre – nem zárják ki őt a pártból.
Az erről szóló határozat szerint Gerhard Schröder orosz cégekben betöltött tisztségei nem sértik a párt alapszabályát, ezért nincs ok párttagságának megszüntetésére vagy fegyelmi intézkedésre.
A volt kancellár ezek után döntött úgy, hogy pert indít a parlament ellen. A berlini közigazgatási bírósághoz benyújtott panaszában a Bundestag májusi döntését jogellenesnek nevezte. Michael Nagel személyében neves büntetőjogi ügyvédet is fogadott, aki annak idején a korrupciós vádak miatt lemondásra kényszerült volt köztársaság elnököt, Christian Wulffot képviselte.
Nagel szerint a májusi parlamenti döntés egy demokratikus jogállamban nem állhatja meg a helyét.
A 78 esztendős Schröder egyébként kapja 8300 eurós nyugdíját, és volt kancellárként a személyes védelem továbbra is jár neki.