eur:
368.52
usd:
344.38
bux:
48800.45
2023. június 7. szerda Róbert
Az RR Auction amerikai aukciós ház által 2019. március 1-jén közreadott felvétel Oskar Schindler gyáriparos falapkára nyomott névjegyéről az aukciós ház bostoni kiállítótermében február 25-én. A néhai üzletember egyes személyes tárgyai március 6-ig kalapács alá kerülnek.MTI/EPA/RR Auctions
Nyitókép: Az RR Auction amerikai aukciós ház által 2019. március 1-jén közreadott felvétel Oskar Schindler gyáriparos falapkára nyomott névjegyéről az aukciós ház bostoni kiállítótermében. MTI/EPA/RR Auctions

Százhét évesen elhunyt Oskar Schindler titkárnője

Ő gondozta a híres Schindler-listát.

Elhunyt 107 évesen Mimi Reinhardt, a zsidómentő Oskar Schindler német gyártulajdonos egykori titkárnője. A világhírű "Schindler-listát" gondozó, Izraelben élő asszony halálát unokája, Nina jelentette be pénteken.

Mimi Reinhardt német nyelvtudásának köszönhetően kapott munkát a német nagyiparos mellett, aki több mint ezer zsidó életét mentette meg a vészkorszak idején krakkói gyárában.

Az osztrák zsidó családban született, a háború előtt Krakkóban élő titkárnő dolga volt a munkások listájának összeállítása, valamint a zsidók utaztatásához szükséges kérelmek gépelése.

Az idős asszony 1945-ig állt Schindler alkalmazásában. A háború után New Yorkban telepedett le, ahonnan 2007-ben, 92 évesen vándorolt ki Izraelbe, hogy közelebb legyen Tel-Avivban élő egyetlen fiához, Sachához, a Tel-avivi Egyetem szociológia professzorához és unokáihoz.

Oskar Schindler történetét Steven Spielberg amerikai filmrendező 1993-ban vitte mozivászonra. A premierre az egykori titkárnőt is meghívták, Reinhardt azonban még a vetítés kezdete előtt távozott a helyszínről, mert attól félt, hogy a látottak túlságosan felkavarnák. Évek teltek el, míg meg tudta nézni a világsikert arató, hétszeres Oscar-díjas produkciót.

Utolsó éveit Mimi Reinhardt egy idősotthonban élte le Herclijában, egy Tel-Avivtól északra fekvő tengerparti városban.

Gideon Markowitz izraeli fotóriporter egy holokauszttúlélőkről szóló projekt kapcsán néhány éve felkereste az idős asszonyt, aki akkor aktívan részt vett az otthon programjain, ő volt a ház bridzsbajnoka, szörfözött az interneten és figyelte a tőzsdei árfolyamokat.

Címlapról ajánljuk
Sz. Bíró Zoltán: Putyin háborúja az orosz hegemónia visszaállításáról szól

Sz. Bíró Zoltán: Putyin háborúja az orosz hegemónia visszaállításáról szól

A következő években százmilliárd dolláros plusszal számolhat Oroszország, vészhelyzetben lesz hová nyúlni és anyagilag ezt a háborút folytatni tudja – mondta Sz. Bíró Zoltán történész az InfoRádió Aréna című műsorában. Az Oroszország-szakértő beszélt az orosz belpolitika és gazdaság helyzetéről, a Putyinhoz közel álló körökről, Jevgenyij Prigozsin kirohanásairól, illetve Kína üzenetértékű közép-ázsiai terjeszkedéséről is.
VIDEÓ
Vihar előtti csend uralkodik a tőzsdéken

Vihar előtti csend uralkodik a tőzsdéken

A hét korábbi részében nem igazán láttunk határozott mozgásokat a tőzsdéken, és úgy látszik, hogy az amerikai adósságplafon-megállapodás utáni rali lendülete mostanra gyakorlatilag teljesen kifulladt. Ezzel párhuzamosan a befektetők már inkább az új impulzusokra várnak, ilyen lehet az amerikai jegybank jövő heti kamatdöntése, ahol a piac széles körben arra számít, hogy a Fed most már szünetelteti a kamatemeléseket – ehhez képest egy meglepő lépés például hozhatna nagyobb mozgást piacon, de alapvetően inkább a jegybanki kommunikáció lesz fontos. Viszont a mai naphoz visszatérve, az ázsiai tőzsdéken vegyes mozgásokat láttunk, miután az országból érkező külkereskedelmi adatok további lassulást mutattak. Ami pedig ez európai piacokat illeti, a mozgások irány itt sem egyértelmű, csupán kis elmozdulások láthatók a vezető indexeken. Ezzel szemben az USA-ban mérsékelt emelkedés látszik a szerdai kereskedésben, főleg a Nasdaq kapott új erőre.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×