eur:
389.84
usd:
364.86
bux:
0
2024. május 1. szerda Fülöp, Jakab
Joe Biden amerikai elnök (k), Scott Morrison ausztrál miniszterelnök (b) és brit hivatali partnere, Boris Johnson (j) videokonferencia keretében tart sajtótájékoztatót a washingtoni Fehér Házban 2021. szeptember 15-én. A sajtóértekezleten bejelentették, hogy háromoldalú védelmi és biztonsági partnerséget hoztak létre. A három ország angol nevének rövidítésből AUKUS-nak elnevezett kezdeményezés elsődleges céljai közé tartozik az ausztrál haditengerészet felszerelése nukleáris meghajtású, de hagyományos fegyverzettel ellátott tengeralattjárókkal, az indiai- és a csendes-óceáni térség stabilitásának fenntartása érdekében.
Nyitókép: MTI/EPA/Sipa USA pool/Oliver Contreras

Nyilvánosságra hozták: ennyi nukleáris robbanófeje van az amerikaiaknak

Szűk két évtizede is majdnem háromszor annyi volt, mint most.

Az Egyesült Államok több mint három év után újra nyilvánosságra hozta nukleáris robbanófejeinek számát: az amerikai külügyminisztérium helyi idő szerint kedden közzétett adatai alapján a washingtoni kormány 3750 atomtöltetű robbanófejjel rendelkezett 2020. szeptember 30-án.

Ez 88 százalékkal kevesebb, mint amennyit 1967-ben, a hidegháborús fegyverkezés csúcsán birtokolt. Az Egyesült Államok akkor 31 255 nukleáris robbanófejjel rendelkezett.

Washingtonnak

  • 2019-ben 3805,
  • 2018-ban pedig 3785 nukleáris robbanófej volt a birtokában, míg
  • 2003-ban még valamivel több mint tízezer ilyen fegyverrel rendelkezett.

Az amerikai hatóságok legutóbb 2018 márciusában hozták nyilvánosságra a számokat. A 2017 szeptemberére vonatkozó adatok szerint 3822 nukleáris robbanófej volt az Egyesült Államok tulajdonában.

A több mint hároméves szünet oka az volt, hogy Donald Trump előző amerikai elnök megtiltotta az adatok közzétételét.

Az amerikai külügyminisztérium hangsúlyozta:

a titkosítás feloldásával szeretnének hozzájárulni az atomfegyverek terjedésének megfékezéséhez.

Szakértők üdvözölték a döntést, amely szerintük segíteni fogja az amerikai diplomatákat a fegyverzetellenőrzésről szóló tárgyalásokon, valamint az atomsorompó-egyezmény felülvizsgálatáról szóló jövő évi konferencián.

Joe Biden amerikai elnök kormányzata jövő év elején fejezi be az Egyesült Államok nukleáris fegyverekre vonatkozó politikájának felülvizsgálatát. Biden támogatja a tömegpusztító fegyverek fokozatos felszámolását, és szeretné újraindítani a Trump alatt zátonyra futott fegyverzetellenőrzési tárgyalásokat Oroszországgal.

Trump 2015-ben felmondta az iráni atomalkut, kiléptette az Egyesült Államokat a közepes és rövid hatótávolságú rakéták felszámolását célzó, Oroszországgal kötött INF-szerződésből, és hagyta volna lejárni a stratégiai fegyverek csökkentésének érdekében létrehozott Új START Szerződést is.

Utódja, Joe Biden egyik első lépése az volt, hogy felajánlotta az Új START meghosszabbítását öt évvel, amit Vlagyimir Putyin orosz elnök gyorsan el is fogadott.

Biden június 16-án találkozott Putyinnal Genfben, ahol megegyeztek arról, hogy stratégiai párbeszédet kezdenek a fegyverzetellenőrzésről. Ennek első fordulóját július 28-án, a másodikat szeptember 30-án tartották.

Címlapról ajánljuk

Dobrev Klára a Ligetben: "fogd be a szádat, magyar dolgozó, mert különben kirúgunk, ezt üzeni Orbán Viktor kormánya"

Európai fizetéseket, európai nyugdíjat, európai egészségügyet, európai béreket sürgetett a Demokratikus Koalíció, az MSZP és a Párbeszéd európai parlamenti (EP-) listavezetője szerdán Budapesten. Dobrev Klára közölte, erős Európát akar, amely minden magyarra tud vigyázni, akkor is, ha a kormánnyal szemben kell megvédenie őket.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.02. csütörtök, 18:00
Könnyid László
a Magyar Turisztikai Ügynökség főigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×