eur:
411.11
usd:
392.25
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
The nuclear warheads of a ballistic missile are aimed upwards for a nuclear strike. army weapons.  the threat of a weapon.
Nyitókép: Gerasimov174/Getty Images

Nyugtalanító lépést tett Észak-Korea

Műholdképek szerint Észak-Korea nagy valószínűséggel újraindította jongbjoni atomreaktorát, amelyben általános vélekedés szerint korábban plutóniumot állított elő atomfegyverei számára - közölte hétfőn megjelent éves jelentésében a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ), amelynek szakértői 2009 óta nem juthatnak be az országba, ezért egyéb módon - főleg műholdak segítségével - figyelik Phenjan nukleáris tevékenységét.

Észak-Korea a NAÜ-szakértők kitiltása után felgyorsította atomfegyver-fejlesztési programját, és hamarosan nukleáris kísérleteit is újraindította, a legutóbbi 2017-ben volt.

"2018 decemberétől egészen most júliusig nem utalt semmi reaktorműködésre, de azóta igen, egyebek között hűtővíz-eltávolítás, ami aggasztó és egyértelmű megsértése az ENSZ biztonsági tanácsi határozatainak" - olvasható a jelentésben, amely az észak-koreai atomprogram magvát adó, öt megawattos jongbjoni reaktorra utal.

A NAÜ szerint ezenkívül gyanítható, hogy újra bányásznak uránt a pjongszani bányában. A magas fokra dúsított urán az atomfegyverek másik fontos eleme a plutónium mellett.

YONGBYON NUCLEAR COMPLEX,  NORTH KOREA -- MARCH 10, 2021:  Figure 1. The Radiochemical Laboratory consists of several buildings inside the perimeter wall.  Analysis by 38 North.  Please use: Satellite image (c) 2021 Maxar Technologies.
A jongbjoni nukleáris komplexum Észak-Koreában, 2021 márciusában (Műholdfelvétel/Maxar Technologies/Getty Images).

A NAÜ bejelentés nélkül, tagállamai tanácskozása előtt teszi fel mindig az internetre éves jelentését.

Frissítés: Kína hétfőn a jongbjoni atomreaktor újraindításának hírére reagálva azt javasolta, hogy az Egyesült Államok és a Koreai Köztársaság mozdítsa elő a Phenjannal folytatott politikai párbeszédet a Koreai-félszigeten kialakult helyzet lépésről lépésre történő rendezése érdekében. A kínai külügyminisztérium szóvivője, Vang Ven-bin kijelentette: "Reméljük, hogy az érintett felek politikai módszereket alkalmaznak a Koreai-félsziget problémájának megoldására. Olyan hatékony projektet kell kidolgozni, amely mindkét fél aggályait figyelembe veszi". A kínai diplomata szerint a jelenlegi helyzetben fokozatos és kiegyensúlyozott megoldások kidolgozására van szükség.

Észak-Korea az utóbbi hónapokban azzal fenyegetőzött, hogy kiszélesíti atomprogramját, ha az Egyesült Államok nem hagy fel "az ellenséges politikával" vele szemben, ami nyilvánvalóan az amerikai büntetőintézkedéseket és a rendszeres dél-koreai-amerikai hadgyakorlatokat jelenti.

A NAÜ-jelentéssel kapcsolatban egy meg nem nevezett amerikai tisztségviselő közölte vasárnap a Yonhap hírügynökséggel, hogy sürgősen fel kell újítani a párbeszédet és a diplomáciát Észak-Koreával.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet a Gazprom szállít, a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli az energiacég pénzügyeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×