eur:
402.79
usd:
347.87
bux:
97181.78
2025. június 23. hétfő Zoltán
Angela Merkel német kancellárt (b) fogadja Vlagyimir Putyin orosz elnök (j) a moszkvai Kremlben 2020. január 11-én.
Nyitókép: MTI/AP pool/Pavel Golovkin

Putyin és Merkel fontos ügyekben értett egyet

A beszélgetést a német fél kezdeményezte a náci Németország Szovjetunió elleni támadásának 80. évfordulója alkalmából.

Európa biztonsága csakis közös erőfeszítésekkel biztosítható az orosz elnök és a német kancellár állásfoglalása szerint. Vlagyimir Putyin és Angela Merkel kedden folytatott telefonbeszélgetést egymással.

A Kreml sajtószolgálata szerint egyetértettek abban, hogy a kontinens biztonsága csakis együttes erőfeszítésekkel szavatolható.

Egyetértettek abban is, hogy a második világháborút követően Európa sorsa számára központi jelentőséggel bírt a kölcsönös ellenségesség túlhaladása, valamint a német és az orosz nép közötti megbékélés.

Putyin nagyra értékelte, hogy Angela Merkel és Frank-Walter Steinmeier német szövetségi elnök is részt vett a Nagy Honvédő Háborúval kapcsolatos megemlékezéseken. Az orosz elnök tájékoztatta a német kancellárt Joe Biden amerikai elnökkel Genfben folytatott megbeszéléseiről.

Oroszország-szerte kedden emlékeztek meg a náci Németország Szovjetunió elleni támadásának 80. évfordulójáról.

Oroszország nagyra értékeli, hogy Angela Merkel német kancellár és Frank-Walter Steinmeier részt vett a Szovjetunió elleni náci hadjárat kezdete 80. évfordulóján tartott németországi megemlékezéseken. Ezt Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette ki Merkelnek kettőjük keddi telefonbeszélgetése során Kreml sajtóirodájának tájékoztatása szerint. A német kormányfő együttérzését fejezte ki a náci rezsim által kirobbantott háború okozta mérhetetlen nyomor és szenvedés miatt.

A Kreml szerint Putyin tárgyalópartnerének kérésére tájékoztatta Merkelt a Joe Biden amerikai elnökkel Genfben folytatott tárgyalásainak főbb eredményeiről. A felek megállapodtak, hogy a továbbiakban is fenntartják személyes kapcsolataikat.

Putyin a hadüzenet nélküli náci támadás 80. évfordulóján - az emlékezet és a gyász napja alkalmából - a Kreml falánál lévő Sándor-kertben, második világháborús veteránok és aktív katonatisztek kíséretében megkoszorúzta az ismeretlen katona sírját és virágot helyezett el a hős városok emlékművén.

"Már felnőttek azok dédunokái, akik 1941-ben, a nácik hitszegő támadásának első perceitől kezdve kiálltak hazájuk védelmében, de ez a nap - június 22-e - még mindig felháborodást és gyászt visszhangoz minden nemzedék szívében, fájdalommal borítja el őket emberek millióinak megnyomorított sorsa miatt, mert megpróbáltatásaik, azok a szörnyű évek szó szerint beleivódtak az emlékezetünkbe" - hangoztatta beszédében az orosz elnök.

Hangsúlyozta, hogy a nácik célja nem csupán a Szovjetunió elfoglalása volt hanem lakóinak kiirtása és leigázása volt és hogy "a történelem még nem ismert ilyen kegyetlen népirtást". Putyin beszéde szerint erre a szovjet nép szellemi egysége, szolidaritása és tömeges hősiessége, az embereknek az igazság győzelmébe vetett hite volt a válasz.

Moszkvai idő szerint 12 óra 15 perckor Oroszország-szerte egyperces csenddel emlékeztek meg a háború kezdetéről. 1941. június 22-én Vjacseszlav Molotov külügyi biztos népbiztos ebben az időpontban jelentette be, hogy Németország megtámadta a Szovjetuniót.

A kubinkai Krisztus Feltámadása székesegyházban - az orosz fegyveres erők főtemplomában - Az emlékezés gyertyája elnevezéssel tartottak szertartást a Nagy Honvédő Háború - a második világháborúnak a Szovjetunió részvételével vívott szakasza - kezdetének évfordulója alkalmából. Az eseményt a fasizmus elleni harcban elesettek emlékének szentelték.

Hasonló megemlékezés Oroszország több más városában lezajlott. Keddre virradóra az orosz hadsereg főtemplomában emlékliturgiát tartottak.

A Rosszija 1 televízió hajnalban élő közvetítést adott a Kremllel szomszédos Zarjagyje parkból. Itt a Moszkva folyó fölé benyúló és a kiindulási partra visszakanyarodó, pillér nélküli "lebegő hídon", ismert orosz színészek és muzsikusok adtak emlékműsort.

A második világháborúban a Szovjetunió 27 millió mintegy állampolgárát veszítette el.

Címlapról ajánljuk
Bódis László: Nobel-díjasokkal jól állunk, de a tudást jobban kell gazdasági haszonná alakítani
Aréna

Bódis László: Nobel-díjasokkal jól állunk, de a tudást jobban kell gazdasági haszonná alakítani

Zajlik a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat megújítása, a folyamatról Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában. Szólt arról is, hogy Magyarország a globális innovációs indexben a 36. helyen áll, ami jó eredmény, de van még bőven tennivaló.

Donald Trump reagált az iráni támadásokra

Teherán hétfő este rakétákkal támadta az amerikai katonai bázisokat Katarban és Irakban. Az amerikai elnök a közösségi oldalán értékelt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.24. kedd, 18:00
Maruzsa Zoltán
a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára
Megindult az iráni hadművelet, rakéták záporoztak az amerikai bázisra – Híreink az Irán-Izrael háborúról hétfőn

Megindult az iráni hadművelet, rakéták záporoztak az amerikai bázisra – Híreink az Irán-Izrael háborúról hétfőn

Az amerikai adminisztráció közlése szerint az iráni Fordóban hat úgynevezett "bunkerromboló" bombát dobtak le a feltételezett föld alatti urándúsító üzem megsemmisítésére, míg két másik iráni atomlétesítményt - Natanzban és Iszfahánban - a haditengerészet Közel-Keleten tartózkodó hajóiról felbocsátott Tomahawk rakétákkal támadtak. Natanz Irán legnagyobb urándúsító létesítménye, Fordow pedig egy rendkívül titkos, mélyen a hegyek közé temetett létesítmény - írja a CNN. Az iráni parlament döntött a Hormuzi-szoros lezárásának lehetőségéről, de a végső szót a Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanácsnak kell kimondania. Két, amerikai támaszpontoknak helyet adó közel-keleti ország, Bahrein és Kuvait óvintézkedéseket tett az Irán elleni amerikai légicsapások után, felkészülve a konfliktus esetleges kiterjedésére – írja a Reuters. Az esti órákban Irán visszafogott ballisztikus légicsapást intézett a katari amerikai légibázisra. A támadást a levegőben megállították, miközben Teherán előre figyelmeztette az Öböl-országokat és az Egyesült Államokat is a célpontról. Donald Trump cserébe kijelentette: a béke irányába fogja terelni Izraelt. Cikkünk folyamatosan frissül az Irán-Izrael háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×