eur:
400.16
usd:
366.6
bux:
89731.32
2025. április 3. csütörtök Buda, Richárd
Egészségügyi dolgozó a Johnson and Johnson amerikai vállalat Janssen elnevezésű koronavírus elleni oltóanyagát tartalmazó fiolát tart a kezében a Mississippi állambeli Clarksdale egyik egészségügyi központjában 2021. április 7-én, miután egy idős embert beoltottak.
Nyitókép: MTI/AP/Rogelio V. Solis

Becsapták Európa kapuit a Janssen vakcina előtt

Az Európai Unió nem hívja le a további 100 millió adag Johnson&Johnson vakcinára vonatkozó opcióját, és a meglévőkből ugyanennyit elajándékoz.

Kezdetben a Janssen vakcinát az EU rendkívül fontosnak ítélte ahhoz, hogy sikeres legyen az európai vakcinálási program, az utóbbi időben viszont meredeken esett a bizalom az amerikai oltás iránt, mert a többi érintett oltáshoz hasonlóan nagyon ritkán ugyan, de vérrögképződéses megbetegedéseket okozott.

Az EU 200 millió vakcinára kötött megállapodást a vállalattal, amelyhez további 200 milliós opció társul. Az utolsó 100 dózis lehívására vonatkozó határidő június végén lejár, sajtóértesülések szerint viszont a bizottság nem kíván élni a beszerzéssel. A bizottság illetékesei nem kommentálták az értesülést – írja a Reuters alapján a Portfolio.

A döntést mégis inkább az indokolja, hogy a vállalat nem tudott időben teljesíteni: a gyártónak 55 millió adagot kellett volna leszállítania június végéig, de ebből eddig csak 12 millió érkezett meg.

Az EU emellett 100 millió Janssen vakcina eladományozásáról döntött, mivel a meglévő szerződésekkel (amely szinte teljes egészében mRNS vakcinákra vonatkozik) bőven át tudja oltani az EU lakosságát.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Minden importra vámot jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékosat kapott
tudósítónktól

Minden importra vámot jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékosat kapott

Bemutatta a világnak védővámjait Donald Trump. Az amerikai elnök minden, külföldről érkező termékre minimum 10 százalékos vámot vetett ki, még közeli szövetségeseire is, és további 25 százalékot az import autókra. Ez egy kereskedelmi háború nyitánya lehet. Cikkünkben összeszedtük a vámmal sújtott országok listáját.

Szlovákiában már rabokat is bevetnek a száj- és körömfájás elleni küzdelemben

Szlovákiában miközben a hatóságok a járvány terjedésének megállításán dolgoznak, egyre több álhír jelenik meg a közösségi médiában, ami megnehezíti az intézkedések betartatását. A Szlovákiai Tejtermelők Szövetsége szerint a száj- és körömfájás miatt az idei tejtermelés hét százalékkal csökkenhet északi szomszédunknál.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.03. csütörtök, 18:00
Sótonyi Péter
az Állatorvostudományi Egyetem rektora
Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti

Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti

Donald Trump új vámháborúja alapjaiban rengeti meg a globális kereskedelmi rendszert: az Egyesült Államok legfontosabb partnereire, köztük az EU-ra és Kínára is brutális importvámokat vetett ki. Az Európai Unió 20, Kína 34 százalékos vámterhet kapott, ami egyes elemzések szerint az uniós export akár 19%-os visszaeséséhez és 0,33%-os GDP-csökkenéshez vezethet. Az USA sem ússza meg: a JP Morgan szerint az amerikai gazdaság 1%-os visszaeséssel, a Goldman Sachs szerint pedig jelentős növekedési lassulással nézhet szembe. A Trump-féle "vám az új adó" doktrína kiszámíthatatlansága mellett a beruházások jövője is bizonytalan, miközben a történelmi tapasztalatok szerint a kereskedelem akadályozása még soha nem hozott tartós gazdasági előnyt. A világ egyik legnagyobb haszonélvezője most saját rendszerét borítja fel – következményei messze túlmutatnak egy átlagos gazdaságpolitikai húzáson – éppen ezért várható következményeit is nehéz a bejelentések után alig néhány óra elteltével felmérni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×