eur:
404.89
usd:
375.45
bux:
76478.67
2024. november 8. péntek Zsombor
Judith Sargentini, a zöld párti frakció holland képviselője (j) felszólal az Európai Parlament vitáján 2018. szeptember 11-én. Balra Orbán Viktor miniszterelnök, mögötte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (b) és Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter (b2).
Nyitókép: MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs

Elutasította az EU bírósága a magyar kormány panaszát a Sargentini-jelentés szavazásáról

Nem kell visszavonni az EP által 2018 szeptemberében elfogadott határozatot a magyarországi jogállamisági helyzetről, amely alapján megindult Magyarország ellen a 7. cikk szerinti eljárás, mivel az utólagos magyar panasztól eltérően nem történt szabálysértés az EP plenárisán leadott szavazatok számolásakor – véli az EU luxembourgi bírósága.

Az Európai Parlament 2018. szeptember 12-én fogadta el a holland zöld párti képviselő, Judith Sargentini által készített terjedelmes jelentést arról, hogy az EP képviselők kétharmados többségi véleménye szerint Magyarországon a jogállamisági kritériumokat tartósan és rendszerszerűen megsértik, és ezért az EP felkérte a tagországok állam- és kormányfőiből álló Európai Tanácsot, hogy összehangban az alapszerződés előírásaival, indítsa meg Magyarország ellen a 7. cikk szerinti jogállmisági eljárást.

Az eljárás azóta is folyamatban van, de érdemi döntés az Európai Tanács részéről az ügyben nem történt. A magyar kormány mindenesetre a parlamenti határozat érvényességét az Európai Unió bíróságánál megkérdőjelezte, érvénytelennek minősítve a szavazás eredményét azon az alapon, hogy az EU szerződése kétharmados többség meglététől teszi függővé az EP kezdeményezés érvényességét, ám a szeptember 12-i parlamenti voksoláskor

nem vették figyelembe a tartózkodók számát, csak a „mellette” és „ellene” leadott szavazatokat számolták.

Az EU alapszerződése szerint a 7. cikk szerinti eljárás beélesítését csak olyan állásfoglalással kérheti az Európai Parlament, amelyet a szavazáskor jelen lévő képviselők legalább kétharmada támogat, oly módon, hogy ez utóbbiak száma egyúttal kiteszi a teljes EP képviselői létszám abszolút többségét (50 százalék plusz 1 fő).

A 2018 szeptemberi szavazáson az EP plenárisa 448-197 arányban fogadta el a Sargentini-jelentést, 48 képviselő tartózkodott. A magyar néppárti delegáció kezdettől fogva vitatta a szavazás érvényességét, azzal érvelve, hogy amennyiben a tartózkodókat is beszámították volna, akkor a többségi arány nem érte volna el a kétharmadot. Először azt próbálták elérni, hogy az EP alkotmányügyi bizottsága véleményezze az esetet, majd ennek elmaradása után Magyarország formálisan panaszt tett a luxembourgi Európai Bíróságon.

Az Európai Unió Bíróságának nagytanácsa csütörtökön

úgy döntött, hogy elutasítja a magyar kormány keresetét.

A bíróság indoklása mindenekelőtt emlékeztet, hogy a „leadott szavazatoknak” a 354. cikk negyedik bekezdésében szereplő fogalmát az alapszerződés nem határozza meg, így ennek híján azt a köznyelvben elfogadott szokásos jelentését alapul véve kell értelmezni.

„Márpedig e fogalom a szokásos jelentésében csak az adott javaslatra vonatkozó pozitív vagy negatív szavazat kinyilvánítását foglalja magában, míg a tartózkodás nem tekinthető „leadott szavazatnak” – olvasható a bíróság csütörtök reggel közzétett hivatalos jelentésében.

Az indoklás egyúttal megjegyzi, hogy másfelől viszont a tartózkodók számát annyiból voltaképpen mégiscsak figyelembe vették, hogy az adott ügyben deklarált hovatartozásuk befolyással volt arra, hogy a határozat elfogadása mellett szavazók aránya kiteszi-e az össz EP-képviselői létszám abszolút többségét.

A bírósági indoklás egyúttal megállapítja, hogy a tartózkodó szavazatok kizárása a leadott szavazatok számlálásából „nem ellentétes sem a demokrácia elvével, sem pedig az egyenlő bánásmód elvével, tekintettel többek között arra, hogy a szavazás során tartózkodó képviselők a szabályok ismeretében jártak el, mivel

előzetesen tájékoztatásban részesültek arról, hogy a leadott szavazatok számlálása keretében a tartózkodásokat nem veszik figyelembe”.

Mindez tehát azt jelenti, hogy az Európai Parlamentnek a Sargentini-jelentés elfogadása alapján tett kezdeményezése az Európai Tanácsnál a 7. cikk szerinti eljárás Magyarországgal szembeni alkalmazására érvényesnek minősül.

Címlapról ajánljuk
Prőhle Gergely: Olaf Scholz megelégelte az állandó revolverezést, úgy érezheti, most rajta van a világ szeme

Prőhle Gergely: Olaf Scholz megelégelte az állandó revolverezést, úgy érezheti, most rajta van a világ szeme

Az ellenzéki Kereszténydemokrata Uniónak az az érdeke, hogy minél előbb előre hozott választásokat tartsanak Németországban, miután a liberálisok a pénzügyminiszter menesztését követően kiléptek a kormánykoalícióból – mondta az InfoRádióban a volt berlini magyar nagykövet, aki arról is beszélt, hogy miért várnak kulcsfontosságú hetek Olaf Scholzra.

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója. Ezután egy informális vacsorára kerül sor, amelyen természetesen tovább folytatódnak az egyeztetések, ahogy majd a pénteki uniós megbeszélésen is. Orbán Viktor reményei szerint az EU 27 országa péntek délutánra közelebb lesz egy mindenki számára elfogadható, Ukrajnával kapcsolatos megállapodáshoz.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Szaporodnak a gondok Ukrajna körül, Putyin tárgyalna Trumppal - Háborús híreink pénteken

Szaporodnak a gondok Ukrajna körül, Putyin tárgyalna Trumppal - Háborús híreink pénteken

Egyre terjednek azok a felvételek, melyeken az látható, hogy az ősöreg orosz Szu-25-ös csatarepülőgépek már egészen közel merészkedhetnek az ukrán célpontokhoz anélkül, hogy a légvédelem veszélyeztetné őket. A gondokat tetézi, hogy a Donbaszban és Kurszkban is haladnak előre az orosz csapatok, ráadásul Lengyelország is lemondott egy Mig-29-es vadászgépeket tartalmazó szállítmányt. Vlagyimir Putyin orosz elnök nyitottnak mutatkozott arra, hogy tárgyaljon Donald Trumppal a háború lezárásáról. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×