Egyre öregebb a társadalom Európában, az elmúlt 15 évben több olyan ország is volt, ahol megkétszereződött a 85 év felettiek száma, de nemcsak az ő arányuk nő, hanem az időseké is összességében – tudatta az InfoRádióval Monostori Judit, a Népességtudományi Kutató Intézet kutatója.
"Ha a nagyon időseket nézzük, akkor ez két tényezőre vezethető vissza, az egyik, hogy nagyon alacsonyak a termékenységi mutatók Európában, a másik, hogy tovább élnek az emberek" – mutatott rá a kutató. A demográfiai idősödést egyrészt eleve meghatározza, ha kevesebb gyermek születik, illetve jelentősen átalakul a munkaerőpiac, de maga az orvostudomány fejlődése is. Monostori Judit szerint a tendencia várhatóan maradni fog.
Ha megnézzük, hogy hol lehet a legtöbb idős embert találni, azt látjuk, hogy a déli országokban már hasonló az arány, mint az északiakban, a férfiak várható élethossza Olaszországban 80 év, Svédországban 81. A nőké Olaszországban 85 év, Svédországban 84.
De mi a helyzet nálunk?
"Magyarországon jelenleg a férfiak születéskor várható átlagélettartama 72, a nőké 79 év" – mutatott rá, egy magyarázatot is hozzáillesztve:
a férfiak életében sokkal nagyobb törés a nyugdíjba vonulás,
kevésbé szívesen fordulnak orvoshoz, több a kezeletlen betegségük.