eur:
411.22
usd:
392.51
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Aali, 2011. november 18.Az arab tavasz felkelései és tüntetései által érintett országok zászlóit lobogtatják tüntetők egy ellenzéki demonstráción a fővárostól, El-Manámától délre fekvő Aali faluban. Helyi források szerint több ezer ember vett részt a tüntetésen, ahol a fő ellenzéki csoportok újfent hangoztatták, hogy új alkotmány és egy teljes egészében választott parlament nélkül nincs megoldás az ország politikai válságára. (MTI/EPA/Mazen Mahdi)
Nyitókép: Az "arab tavasz" felkelései és tüntetései által érintett országok zászlóit lobogtatják tüntetők egy ellenzéki demonstráción Bahreinben 2011. november 18-án (MTI/EPA/Mazen Mahdi)

Rosszabb lett az élet az arab tavasz óta a Közel-Keleten

Az egyenlőtlenségek csak fokozódtak egy friss felmérés szerint az érintett országokban, nehezebb az élet ma, mint 2010 decembere, az arab tavasz kezdete előtt volt.

Tíz éve ezen a napon gyújtotta fel magát Mohammed el-Búazízi, egy tunéziai utcai árus, miután portékáját elkobozták és őt megszégyenítették.

Sérüléseibe januárban halt bele, tette pedig elindította a jázminos forradalmat, majd az arab tavaszt. A The Guardian a YouGovval közösen végzett felmérést nyolc közel-keleti országban arról, hogy milyen változások történtek az arab tavaszt követő évtizedben az életükben.

Az eredmények szerint az 5275 válaszadó nagy többsége úgy érzi, még egyenlőtlenebb társadalomban él, mint amilyenben annak idején a mozgalom megkezdődött. Ennek dacára nem bánják, hogy az arab tavasz eseményei bekövetkeztek - kivételt ez alól csak azok az országok képeznek, amelyekben polgárháborús állapotokig fajultak az események.

Nem jobb az élet

Nem meglepő módon azoknak az országoknak lakói gondolják úgy, hogy most sokkal rosszabb az életük, mint 2010 előtt, amelyekben az utcai tiltakozások polgárháborúba torkolltak, majd nemzetközi beavatkozásig vezettek. A szíriai válaszadók 75 százaléka, a jemeniek 73 százaléka és a líbiaiak 60 százaléka válaszolt úgy, hogy

csak rontott a helyzeten az arab tavasz.

A felmérésben Szudán, Tunézia, Irak, Algéria és Egyiptom lakosait kérdezték még: egyedül a mozgalmat elindító országban, Tunéziában volt azoknak aránya nagyobb 25 százaléknál, akik úgy vélik, javult az életük.

A fiatalok optimistábbak

A különböző generációk eltérően értékelik az arab tavasz elérte eredményeket: a fiatalabbak, akik kevésbé emlékeznek az események előtti időkre, kevésbé látták negatívan a helyzetet, a 18-24 évesek ritkábban válaszolták, hogy létre sem kellett volna az egész mozgalomnak jönnie. Szüleik generációja alapvetően sokkal pesszimistábban látja az életet, úgy gondolják, gyermekeiknek rosszabbak az esélyeik életükben, mint amilyen az arab tavasz előtt volt.

Még Tunéziában, ahol "sikersztoriként" a demokratikus intézmények túlélték a zavaros időszakot, sem egyértelmű az arab tavasz megítélése: bár az emberek 27 százaléka úgy érzi, jobban élnek ma, mint annakelőtte, 50 százalék úgy véli, hogy inkább rosszabbul. Az országban a növekedés stagnál és nagy fokú a munkanélküliség, nem kis részben a koronavírus-járvány miatt. A polgári jogok terén ugyanakkor érzékelhető a fejlődés: a válaszadók 86 százaléka vélekedik úgy, hogy ma kevésbé veszélyes az ország vezetését kritizálni, mint amilyen az az arab tavaszt megelőzően volt.

Mély a szakadék

Az egyenlőtlenségek, amelyek annak idején az egész mozgalomhoz vezettek, ugyanakkor mit sem változtak. Az emberek még mindig úgy gondolják ezekben az országokban, hogy egy kis elit gazdagodott meg a társadalom kárára. Így gondolkodik a szírek 92 százaléka, a jemeniek 87 és a tunéziaiak 84 százalékával együtt. A megkérdezettek komoly hányada tartja úgy, hogy az egyenlőtlenségek csak tovább mélyedtek az elmúlt tíz évben ahelyett, hogy fejlődés következett volna be.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×