eur:
411.19
usd:
392.62
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Angela Merkel német kancellár felszólal az Európai Néppárt (EPP) kétnapos tisztújító kongresszusán Zágrábban 2019. november 20-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Antonio Bat

Döntöttek a folytatásról Németországban

Döntöttek a járványhelyzet jelenlegi állása szerint lehetséges folytatásról Németországban, Angela Merkel számolt be az intézkedésekről.

Továbbra is érvényben maradnak a koronavírus-járvány elleni védekezés legfőbb szabályai Németországban a szövetségi kormány és a tartományi kormányok szerdai megállapodása szerint.

A társas távolságtartás, a fizikai kapcsolatok, találkozások korlátozása és a szájat és orrot takaró maszk viselése minden olyan helyzetben, amikor nem lehet betartani egymás közötti legalább másfél méteres távolságot, mind-mind jól bevált szabály, és továbbra is ezek alkotják a védekezés "bázisát" - mondta Angela Merkel kancellár a hivatalában tartott tanácskozás után, kiemelve, hogy

a napi új igazolt fertőzöttek száma ugyan alacsony szinten stabilizálódott, de "a vírus nem tűnt el".

Aláhúzta, hogy igen fontos új eszköz a kormány kedden bemutatott - egy nap alatt több mint hétmillió felhasználó által letöltött - kapcsolatkövető okostelefon-alkalmazása, amelynek megjelenése "mérföldkő" a járvány elleni védekezésben.

A tanácskozáson az alapszabályok megtartása mellett arról is döntöttek, hogy az iskolákban a nyári szünet után a régi rendben folytatódhat a tanítás, ha megengedi a járványhelyzet. Megállapodtak abban is, hogy még legalább október végéig nem engedélyeznek egyetlen tartományban sem tömegrendezvényeket, ha nem lehet biztosítani a fő fertőzéshigiéniai szabályok betartását és az esetlegesen keletkező fertőzési láncolatok feltárását.

Angela Merkel elmondta, hogy szövetségi és tartományi szinten is folyamatosan követik a járványhelyzet alakulását, és arra törekednek, hogy továbbra is ellenőrzés alatt tartsák a vírust és megakadályozzák, hogy a helyi járványkitörések újabb országos hullámmá terebélyesedjenek.

Az eddigi eredmények ugyan okot adnak az elégedettségre, de változhat a helyzet, mert az emberek nyáron "keresztül-kasul" utaznak majd az országban és Európában

- tette hozzá.

Markus Söder bajor miniszterelnök, a tartományi kormányfők konferenciájának - állandó egyeztető testületének - soros elnöke aláhúzta, hogy a szövetségi kormány és a tartományi kormányok az utóbbi hónapokban helyes döntéseket hoztak, amelyek révén emberéletek tízezreit sikerült megóvni. Azonban a siker és az eredmények, a járvány enyhülése nem vezethet könnyelműséghez.

A korlátozásokat ugyan lehet lazítani, de "óvatosan és ésszel" - mondta.

Peter Tschentscher, a tartományi rangú Hamburg polgármestere, a konferencia soros helyettes vezetője az esetleges újabb nagyszabású fertőzéshullámok veszélyéről szólva kiemelte, hogy mindenki sokkal tapasztaltabb és minden intézmény jóval felkészültebb, mint a járvány elején, a február-márciusi időszakban volt.

Megerősítették az egészségügyi ellátórendszert és a fertőzési láncolatok feltárásával foglalkozó helyi egészségügyi hivatalokat, a lakosság pedig begyakorolt egy sor fertőzéshigiéniai óvintézkedést, és most már kapcsolatkövető okostelefon-alkalmazás is segíti a védekezést. Mindennek alapján a szövetségi kormányban és a tartományi kormányokban is úgy látják, hogy elkerülhető a "második hullám" - fejtette ki a hamburgi polgármester.

Németországban több mint egy hónapja tartósan ezer alatt van az igazolt új fertőzöttek napi száma, és a járvány egyre inkább helyi kitörésekből, fellángolásokból áll. A Robert Koch országos közegészségügyi intézethez (RKI) keddről szerdára 345 új fertőzöttről érkezett jelentés a járási és városi egészségügyi hivataloktól. Így a járvány kezdete óta 187 830 SARS-CoV-2-fertőzést mutattak ki Németországban. A gyógyultnak minősülők becsült száma 500-zal 173 600-ra emelkedett. A vírus okozta betegséggel (Covid-19) összefüggésben 8830 regisztrált fertőzött halt meg, ez harminccal több az egy nappal korábbinál.

Mindennek alapján az úgynevezett aktív esetek, vagyis a vírussal még küzdő, regisztrált fertőzöttek becsült száma 5000 alatt van a 83,1 milliós országban.

Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×