Hétfőtől komoly enyhítések indultak el Olaszország-szerte a kormány döntése nyomán, így a kézműves-, textil- és építőipar területén, ahogyan a profi sportolók számára is megengedett az egyéni edzés, és a lakosság is elhagyhatja a lakóterületét sportolás céljából. Megnyílhattak a bárok és éttermek, de csakis elvitelre – teljes megnyitásuk majd csak június 1-je után várható – sorolta Molnár Anna, kiemelve, hogy több lépcsőben valósul meg a nyitás Olaszországban az elkövetkező hetekben. A mostani dátum után május 18-tól, illegve majd június 1-jétől terveznek újabb és újabb lazításokat, annak függvényében is, hogy hogyan alakul a járvány görbéje és a fertőzöttek száma.
Az iparon belül az autóipar és a gépgyártás is megkezdődött, amit kiemelten érintett a válság, de például a turizmus még nem tud újraindulni, vagy legfeljebb régión, tartományon belül – tette hozzá az Olaszország-szakértő, aki szerint azonban
valamennyi területen nagyon lassú lesz ez a folyamat,
példaként említve, hogy az építkezéseken is rendkívül szigorú szabályokat vezettek be arra vonatkozóan, hogy egy-egy munkaterületen hány fő tartózkodhat egy adott időszakban, vagy az érintkezések, találkozások hogyan valósulhatnak meg annak érdekében, hogy a járvány terjedése mindinkább visszaszorítható lehessen. Amiknek a megvalósítása nem lesz egyszerű feladat, miután az olaszok még tartanak attól, hogy a járvány ismét megerősödhet. Mint ismert, május 3-án 176-an haltak meg a járványnak köszönhetően, míg március végén még közel ezer fő volt a szám e tekintetben.
Molnár Anna a koronavírus Olaszország gazdaságára gyakorolt hatásával kapcsolatban úgy fogalmazott,
a válság nagyon komoly,
hiszen az első negyedévben körülbelül mínusz 6 százalékos volt a visszaesés a GDP-ben, illetve az ipari termelésben. De a különböző előrejelzések azt mutatják, hogy egész évre nézve is valószínűleg közel 10 százalékos lesz a csökkenés, függően attól is, hogy hogy sikerül részint belső, részint uniós forrásokból újraindítani a gazdaságot.
Jól vizsgázott Olaszország
A helyi sajtóban közölt összefoglalók szerint a hétfő reggeli csúcsforgalom intenzívebb volt, mint egy héttel ezelőtt, de az utcák többsége üres maradt még a nagyvárosokban is. A metrómegállókban reggel és délután hosszabb sorok álltak, mivel az utasokat egyenként engedték be, és egyszerre nem többet egytucatnyinál. Sorban álltak a nagyobb vasútállomásokon is azok, akik hetek után visszatérhettek lakóhelyükre, ahova a korlátozások miatt korábban nem tudtak elutazni.
A napvilágot látott értékelések szerint óvatosság és nyugalom jellemezte az olaszországi újraindulás első napját. Az egészségügyi hatóságok szerint a főpróbán az ország lakossága jól vizsgázott, bár az illetékesek tartanak attól, hogy az igazi vízválasztó a hét többi napja lesz, amikor az olaszok fokozatosan felbátorodva egyre nagyobb számban térnek majd vissza az utcákra.
A kijárási korlátozást ezért nem oldották fel teljesen:
továbbra is csak munkavégzés vagy más indokolt esetben lehet az utcán tartózkodni. Az újranyitott parkokat sem lepték el tömegek, pedig mindenki azt hitte, tele lesznek. Inkább idősek sétáltak a napon, valamint babakocsis szülőket lehetett látni.
Valójában első lépésben a termelés indult újra Olaszországban. Az üzemek többsége az északi iparosodott régiókban található, vagy a városokon kívül, így a munkába álló dolgozók nem növelték a városi forgalmat. A 4,5 millió dolgozó nagy része az északi gócpontokon tért vissza munkahelyére, a hivatalokban, közigazgatásban továbbra is távmunkában dolgoznak. Az oktatás szeptemberig szünetel.
A még júniusig vendéget nem fogadó vendéglátás is részben újraindult, bárok, presszók, kávéházak, éttermek elvitelre árulhatnak ételt és italt. A nagyobb presszókba beengedik a vendéget egyméteres távolságra a pulttól, a kisebb helyeken kiadják az ajtón a műanyag pohárban, tányérban elvihető kávét, pizzát vagy tésztát. „Kis lépés, de több mint jelképes, mivel lelkileg sokat segít nekünk, kereskedőknek és a vendégeinknek is” – mondta Tiziana Buffacchi, az egyik római belvárosi kávéház üzletvezetője az MTI-nek. „Végre kávézhatunk!” – tették hozzá a vendégek, hangsúlyozva, hogy a járvány az olaszországi társadalmi élet mindennapi szokásait verte szét, és most ezek visszaszerzése a talpra állást jelképezi.
Az üzlettulajdonosok a május 18-tól tervezett újranyitás előbbre hozatalát sürgették Velencében a Szent Márk téren, majd a Rialto-hídján tüntetve, egymástól egy méteres távolságra. A szicíliai Palermóban újranyitották a temetőket kötelező látogatásfoglalással.
Problémák Nápolyban, a Vezúv-menti városokat összekötő vasúton akadtak,
amelyet megrohamoztak a munkába indulók. Az utasok nagy része szájmaszkot sem viselt.
„Nincsen recept erre a járvány utáni fázisra, a fertőzésnek nincsen vége, meg kell tanulnunk együtt élni a vírussal. A jövőnk tőlünk függ” – hangoztatta Giuseppe Conte miniszterelnök a közösségi oldalán az olaszokhoz intézett üzenetében.