Népszavazás erősítette meg Svájcban vasárnap a diszkrimináció elleni törvény kiterjesztését a nemi irányultság alapján történő hátrányos megkülönböztetésre - jelentették hírügynökségek.
Svájcban - sok nyugat-európai országtól eltérően - nincs külön törvény, amely megvédi a melegeket és biszexuálisokat a diszkriminációtól és a gyűlöletbeszédtől.
A parlament 2018-ban kiterjesztette a nemi irányultság alapján történő hátrányos megkülönböztetésre azt a törvényt, amely tiltja a rasszizmust, az etnikai és a vallásgyűlöletet, és
akár háromévi börtönbüntetéssel is sújthatónak határozta meg a törvény megszegőit.
Ennek a kiterjesztésnek azonban akadtak ellenzői a jobboldali pártok támogatóinak körében. Ők azt állítják, hogy a módosítás a szólásszabadság megsértése. Szerintük a másság gyűlöletét migránsok hozták be az országba, és hatásosabb volna a diszkrimináló bevándorlók kitoloncolása és a társadalmi párbeszéd intenzívebbé tétele a témáról. Aláírásgyűjtésbe kezdtek annak érdekében, hogy népszavazás döntsön a törvénymódosítás sorsáról, ahogy nagyon sok más kérdésben is rendszeresen referendumokat tartanak az országban. Összegyűlt a törvény szerint minimálisan szükséges 50 ezer aláírás ahhoz, hogy kiírják a népszavazást.
A vasárnap megtartott szavazáson a voksolásra jogosultak 63 százaléka mondott igent a törvénymódosításra.
Az igenek aránya több városban - például Genfben és Bázelban - elérte a 70 százalékot is,
míg három kis, németajkú kantonban az igenek aránya alig lett több, mint a nemeké, vagy egyenesen kisebbségbe került.