eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Vlagyimir Putyin orosz elnök éves beszédét mondja a parlament két háza előtt a moszkvai Manyézs Központi Kiállítási Csarnokban 2020. január 15-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Jurij Kocsetkov

Katasztrófától tart Putyin, nem akar kísérletezni

Oroszországban nem célszerű áttérni az elnöki rendszerről a kormányzás parlamenti formájára - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök egy Lipeck megyei társadalmi fórumon.

"Jobb nem kísérleteznünk" - mondta, hozzátéve, hogy a parlamenti kormányzásban sokszor "működési zavarok" lépnek fel.

Úgy vélekedett, hogy az elnöki kormányzati rendszerről a parlamentire való áttérés eleméletileg lehetséges, de nem célszerű. Indoklása szerint Oroszországban, mivel hatalmas területű, sokvallású és soknemzetiségű ország, "erős elnöki hatalomra" van szükség.

Az elnök szerint - aki múlt héten a hatalmi ágak egymáshoz való viszonyát is érintő alkotmánymódosítást kezdeményezett - a parlamenti kormányzás normális működéséhez az szükséges, hogy a politikai struktúra az országban régóta fejlődjön, mint Európában, ahol néhány politikai párt évszázados múltra tekinthet vissza.

"Nálunk pedig a pártok rendszerint konkrét emberhez kötődnek" - hangoztatta.

Példaként a Vlagyimir Zsirinovszkij által irányított, nevével ellentétben valójában konzervatív-nacionalista irányultságú Oroszország Liberális Demokrata Pártját hozta fel, kételyét fejezve ki azzal kapcsolatban, hogy ez a politikai formáció működőképes lenne-e a vezetője nélkül.

Felhívta hallgatósága figyelmét arra, hogy

egyes parlamentáris köztársaságokban akár fél évig is elhúzódik a kormányalakítás.

"El tudják képzelni, hogy Oroszország fél évig kormány nélkül maradjon? Katasztrófa" - fogalmazott Putyin, aki szerint az ilyesmi elképzelhetetlen, és "kolosszális kárt okozna az államnak".

Negatív jelenségként értékelte azt is, hogy olykor olyan pártok lépnek koalícióra, amelyek eltérő nézeteket vallanak a céljaik elérését szolgáló eszközökről. Mint mondta, nyugati szakértők is elismerik, hogy a parlamentarizmus válságos időszakot él át, és annak megújításán, hatékonyabbá tételén gondolkodnak.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×