A tanácskozáson a magyar nemzetpolitika irányítói mellett valamennyi Magyarországon kívüli magyar közösség képviselői beszámoltak helyzetükről.
Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke kijelentette: Szerbiában a magyarság olyan közösség, amelyre felnéznek a teljesítménye, a szülőföldhöz való ragaszkodása miatt, és jó ideje már nem tekintik politikai, biztonsági kockázatnak.
Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke kijelentette: a szerbiai példa a kárpátaljai magyaroknak is erőt ad. Hozzátette, Kárpátalján minden rossz megtörtént ebben az évben. Hatályba lépett a kisebbségi oktatást felszámoló oktatási törvény és a nyelvtörvény, amelyik a magánélet terére kívánja visszaszorítani a kisebbségi nyelvhasználatot - közölte.
Tánczos Barna, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) szenátora arra a zsigeri magyarellenességre hívta fel a figyelmet, amely a román társadalomban elhatalmasodott az elmúlt évtizedekben, és amely nehézzé teszi a változtatást. Menyhárt József, a Magyar Közösség Pártjának (MKP) elnöke kijelentette: a felvidéki magyarság európai parlamenti képviseletének az elvesztése után az a feladat, hogy felszámolják a bizalmatlanságot az MKP és a Most-Híd vegyes párt között, és "egy zászló alá gyűjtsék a felvidéki magyarságot".
Tusványoson az erdélyi magyar pártok és politikai szervezetek képviselői megállapodtak arról, hogy szeptember végéig cselekvési tervet dolgoznak ki a következő két év operatív együttműködéséről.
A közös cselekvési terv kidolgozását Szili Katalin miniszterelnöki megbízott jelentette be, az általa létrehozott erdélyi autonómia-kerekasztal tagjaival folytatott pódiumbeszélgetésen.
A kormánypártok képviselőinek részvételével rendezett fórumon a Fidesz és a KDNP egyértelműen elutasította az Európai Egyesült Államok gondolatát, de Ungár Péter, az LMP országgyűlési képviselője is arról beszélt, nem ért egyet az Európai Egyesült Államok intézményével.
Böröcz László, a Fidesz frakcióvezető-helyettese szerint
az unió nem rossz intézmény, ahol mindenki megpróbálja érvényesíteni a saját érdekeit. Ugyanakkor ellenzik az Amerika Egyesült Államok típusú szervezet létrejöttét, mert azt jelentené, hogy a legerősebb országok vezetnék az uniót, és a kisebb országok a perifériára lennének szorítva.
Harrach Péter szerint az erős és versenyképes Európa mindenkinek érdeke, és vita kérdése, hogy ez milyen keretek között valósul meg. Az Európa Egyesült Államokból kimaradnának a nemzeti értékek, a hagyományok, a közösségek, és azok erőltetik ennek gondolatát, akik a nyílt társadalmak hívei. Ez feladott szuverenitás lenne - mutatott rá.
Ungár Péter úgy fogalmazott: van, amiben több közös Európára van szükség, például közös kül- és védelmi politika kell, de ne szóljanak bele a magyar nemzeti alaptantervbe, kulturális kérdésekbe.
Az EP-választásokat értékelő fórumon Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter megállapította: a markáns, jobboldali, kereszténydemokrata, konzervatív álláspontot képviselő és ezért leginkább támadott pártok érték el a legjobb eredményt. Kifejtette: a Fidesz az Európai Néppárton belül a legjobb eredményt érte el, a miniszter ugyanakkor a veszélyt abban látta, a jobboldalon hozzászoknak, hogy minden választást megnyernek, és már csak a győzelem mértéke a kérdés.
Most a demokráciában a lehető legnagyobb támogatás áll a magyar kormány mögött
- rögzítette. A miniszter arról is beszélt, hogy az ellenzék válságban van, ellenzékváltó hangulat jellemző Magyarországon.
Martonyi János volt külügyminiszter úgy látta: a magyar választók üzenete egyértelmű volt az EP-választásokon, és ez az irányadó. Nagyon erős parlamenti csoport alakulhatott, kiegészülve a határon túli magyar pártok képviselőivel; a magyar nemzet szempontjából tehát ez egy jól sikerült választás volt - összegzett.
Douglas Murray brit író, politikai kommentátor a közmédiának nyilatkozva azt mondta: súlyos tévedés, hogy az Európai Unió közös migrációs politikát akar kialakítani, a tagországoknak jogot kell formálniuk arra, hogy önállóan döntsenek jövőjükről, beleértve a migrációs politikájukat is. Rámutatott: az EU felelőtlen volt a külső határvédelemmel kapcsolatos politikájában, a tagállamok magukra hagyták Görögországot és Olaszországot, nem osztoztak velük a migrációs terheken.
Grezsa István, a nemzetpolitikai államtitkárság miniszteri biztosa egy másik kerekasztal-beszélgetésen arról beszélt, hogy
a nemzeti megújulás az óvodában kezdődik.
Ismertette: a 2016-ban indított program 47,6 milliárd forintból valósul meg, amelyből a Kárpát-medencében 152 új óvoda épül, 450-nél többet pedig felújítanak.
Este a Nagyszínpadon az Anna and the Barbies és a Bagossy Brothers Company ad koncertet.