eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Ferenc pápa nagycsütörtöki krizmaszentelő miséjén a vatikáni Szent Péter-bazilikában 2019. április 18-án. A bérmálásnál, valamint a pap- és templomszentelésnél használt olaj, a krizma megszentelésével kezdődnek meg a húsvéti ünnepségek a Vatikánban.
Nyitókép: MTI/AP/Alessandra Tarantino

Ferenc pápa: a rászorulókhoz való közelség határozza meg az egyház "lelkét és képét"

A húsvéti nagyhetet megnyitó krizmaszentelő misén Ferenc pápa ismételten arra szólította fel az egyházat, hogy kerüljön minél közelebb az egyszerű emberek, szegények, elnyomottak, börtönben levők tömegéhez.

A Szent Péter-bazilikában bemutatott misén mondott homíliájában az egyházfő kijelentette, a rászorulókhoz való közelség határozza meg az egyház "lelkét és képét".

Ferenc pápa - a szokás szerint az egyház szolgálatáról szóló nagycsütörtöki beszédében - párhuzamot állított az emberek tömegével érintkező Jézus tanítása és a mai egyház küldetése között. Jézus sohasem veszítette el közvetlen kapcsolatát az emberekkel - hívta fel a figyelmet. Megjegyezte, hogy a "tömeg" kifejezés nem becsmérlő vagy lekicsinylő, még akkor sem, ha ma többnyire névtelen, megkülönbözhetetlen tömböt jelent.

Hangsúlyozta, hogy az emberiség tömegét ma is az evangéliumban idézett szegények, világtalanok, elnyomottak, bebörtönözöttek alkotják. Ferenc pápa értelmezése szerint korunkban azok is világtalannak számítanak, akiknek "látása fényét nap mint nap elrabolja a világot érdekből elárasztó banális képtömeg".

Hozzátette, elnyomottak emberek, családok és egész népek is lehetnek, akiket, amelyeket "kihagynak a játszmákból, kizárnak, feleslegesnek tartanak, a történelem peremére szorítanak".

Bebörtönözötteknek nevezte azokat a városokat is, amelyeket a pápa szerint ma nem fegyverrel vesznek be, hanem "az ideológiai gyarmatosítás kifinomult eszközeivel". Kijelentette: "csakis saját kultúránk, amelyet őseink munkája és művészete alakított ki, szabadíthatja fel városainkat a rabszolgaság új formáiból".

Ferenc pápa szerint az egyház számára ma is az emberiségnek ezen tömegei mutatnak példát.

Paptársaihoz szólva hozzátette: nem szabad tartani attól, hogy az egyházat a szegényekkel azonosítják. "Mi, papok a szegénységet képviseljük" - jelentette ki a pápa.

A krizmaszentelési misén az egyház az oltáriszentséget és az egyházi rend, a papság megalapítását ünnepli. A Róma püspökének számító Ferenc pápa megáldotta és megszentelte a következő évben az egyházmegyéjében a keresztelésekhez és a betegek kenetéhez használt szent olajokat, a többi között a bérmáláskor és papszenteléskor is használt olajat, a krizmát is. A szertartáson Ferenc pápa az egyházi hagyomány szerint megújította papi fogadalmát, vagyis a felszenteléskor tett ígéreteket a vele koncelebráló bíborosokkal és püspökökkel együtt.

Ferenc pápa kijelentette: a papoknak nem az a feladatuk, hogy üvegben árulják az olajat. Arra szólította fel egyházát, érintse meg az emberek sebeit, bűneit, gyötrelmeit, hogy hitet, reményt tudjon adni.

Az egyházfő délután az utolsó vacsorára emlékező misét a Rómához közeli Velletri börtönében mutatja be, ahol tizenkét elítéltnek megmossa majd a lábát.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×