eur:
411.36
usd:
392.55
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin
Szivárvány jelenik meg egy tüntetőket oszlató rendőrségi vízágyú permetfüggönyében az Abdel-Azíz Buteflika algériai elnök lemondását követelő tiltakozáson Algírban 2019. március 29-én. A 82 éves államfő március 11-én bejelentette, hogy bizonytalan időre elhalasztja az eredetileg április 18-ra a kitűzött elnökválasztást, valamint az újbóli indulása ellen hetek óta tartó tüntetések hatására a visszalépését is. A választások elhalasztása azt is jelenti, hogy Buteflika hivatalban maradhat 2019 végéig vagy akár még tovább is.
Nyitókép: MTI/EPA/Mohamed Messzara

Az elnök lemondása után is folytatják a tüntetők

Még ebben a hónapban lemond Algéria elnöke, Abdel-Azíz Buteflika – közölte az ország államfői hivatala. Bár ezzel teljesül az algériai tüntetők legfontosabb követelése, a belpolitikai válság ezzel még nem oldódik meg az észak-afrikai országban.

„Bukjon a rendszer!” - skandálták tüntetők ezrei Algír utcáin pénteken, Algéria története egyik legnagyobb tömegdemonstrációján. Egyes becslések szerint a fővárosban és a vidéki városokban összesen

kétmillióan vonultak utcára az államfő és a kormány leváltását követelve.

A február óta tartó tüntetéssorozat az után robbant ki, hogy az észak-afrikai országot húsz éve irányító 82 éves Abdel-Azíz Buteflika bejelentette: újraindul az elnökválasztáson. Bár az elmúlt hetek megmozdulásai következtében az elnöki hivatal korábban már jelezte: Buteflika mégsem jelölteti magát, az elnökválasztást végül elhalasztották. Ez azonban csak olaj volt a tűzre: az ellenzéki tüntetők hétről hétre egyre nagyobb számban jelentek meg az utcákon, amely végül a múlt heti óriástüntetésben csúcsosodott ki.

Az elnöki hivatal végül vasárnap bejelentette: az államfő még elnöki mandátuma április 28-i lejárta előtt lemond posztjáról. A bejelentést megelőzően újraszervezte kormányát: bár számos miniszterét elbocsátotta, a kulcspozíciókat elfoglaló legbefolyásosabb személyek, például a hadsereg főparancsnoka a helyén maradt. Az államfői közlemény leszögezte: az idős elnök lemondása előtt még a fennálló alkotmányos rendszer és az állami intézmények kontinuitását biztosító jogi intézkedéseket fog tenni.

Az ellenzék napról napra bővülő tábora azonban éppen ezt ellenzi: a fennálló közintézményi hálózatot szerintük sűrűn behálózta a korrupció, és többek között ellenzik a hadsereg a politikára gyakorolt számottevő befolyását is.

Elemzők szerint az idős, és komoly egészségi, mentálhigiénés problémákkal küszködő államfő már jó ideje csak névlegesen irányítja az algériai politikát, a rendszer valódi működtetői az Algériát 1962-es függetlenedése óta irányító kormánypárt és a hadsereg egy befolyásos érdekcsoportja, az úgynevezett le pouvoir, magyarul az Erő tagjai. Szakértők szerint ők kényszerítették az államfőt lemondásra és a fennálló rendszer átörökítésére annak érdekében, hogy megtartsák hatalmi pozícióikat és politikai befolyásukat.

A tüntetők azt követelik: írjanak ki új választásokat,

s az új kormány hajtson végre demokratizáló reformokat és csökkentse a munkanélküliséget, amely a fiatalok körében idén megközelítette a 30 százalékot. Azt üzenték a vasárnap felállított új kormánynak: pénteken újra találkoznak Algír utcáin.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Idén is elkészítették a Német-Magyar Barométer elnevezésű tanulmányt. A hazai felmérést végző Nézőpont Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: az elmúlt években sokat romlottak a kétoldalú kapcsolatok, társadalmi szinten azonban megmaradt az egymás iránti tisztelet. Mráz Ágoston Sámuel szerint új helyzetet teremthet, ha a várakozások szerinti eredmény születik a februári előre hozott német választáson.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Az orosz hadsereg vezetésében jelentős változások történtek az ukrajnai fronton: a hírek szerint egy magas rangú tábornokot eltávolítottak pozíciójából, miután félrevezető jelentéseket adott a harcok alakulásáról. Az orosz média és háborús bloggerek beszámolói szerint Gennagyij Anascsin vezérezredest, a déli csoportosulás parancsnokát váltották le tisztségéből. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap esti videóüzenetében hatékonyabb légvédelmi rendszereket kért szövetségeseitől. Megjegyezte, már elemzik az Ukrajnára néhány napja kilőtt Oresnyik orosz rakétát. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legújabb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×