eur:
413.22
usd:
402.26
bux:
79787.75
2025. január 3. péntek Benjámin, Genovéva
Szivárvány jelenik meg egy tüntetőket oszlató rendőrségi vízágyú permetfüggönyében az Abdel-Azíz Buteflika algériai elnök lemondását követelő tiltakozáson Algírban 2019. március 29-én. A 82 éves államfő március 11-én bejelentette, hogy bizonytalan időre elhalasztja az eredetileg április 18-ra a kitűzött elnökválasztást, valamint az újbóli indulása ellen hetek óta tartó tüntetések hatására a visszalépését is. A választások elhalasztása azt is jelenti, hogy Buteflika hivatalban maradhat 2019 végéig vagy akár még tovább is.
Nyitókép: MTI/EPA/Mohamed Messzara

Az elnök lemondása után is folytatják a tüntetők

Még ebben a hónapban lemond Algéria elnöke, Abdel-Azíz Buteflika – közölte az ország államfői hivatala. Bár ezzel teljesül az algériai tüntetők legfontosabb követelése, a belpolitikai válság ezzel még nem oldódik meg az észak-afrikai országban.

„Bukjon a rendszer!” - skandálták tüntetők ezrei Algír utcáin pénteken, Algéria története egyik legnagyobb tömegdemonstrációján. Egyes becslések szerint a fővárosban és a vidéki városokban összesen

kétmillióan vonultak utcára az államfő és a kormány leváltását követelve.

A február óta tartó tüntetéssorozat az után robbant ki, hogy az észak-afrikai országot húsz éve irányító 82 éves Abdel-Azíz Buteflika bejelentette: újraindul az elnökválasztáson. Bár az elmúlt hetek megmozdulásai következtében az elnöki hivatal korábban már jelezte: Buteflika mégsem jelölteti magát, az elnökválasztást végül elhalasztották. Ez azonban csak olaj volt a tűzre: az ellenzéki tüntetők hétről hétre egyre nagyobb számban jelentek meg az utcákon, amely végül a múlt heti óriástüntetésben csúcsosodott ki.

Az elnöki hivatal végül vasárnap bejelentette: az államfő még elnöki mandátuma április 28-i lejárta előtt lemond posztjáról. A bejelentést megelőzően újraszervezte kormányát: bár számos miniszterét elbocsátotta, a kulcspozíciókat elfoglaló legbefolyásosabb személyek, például a hadsereg főparancsnoka a helyén maradt. Az államfői közlemény leszögezte: az idős elnök lemondása előtt még a fennálló alkotmányos rendszer és az állami intézmények kontinuitását biztosító jogi intézkedéseket fog tenni.

Az ellenzék napról napra bővülő tábora azonban éppen ezt ellenzi: a fennálló közintézményi hálózatot szerintük sűrűn behálózta a korrupció, és többek között ellenzik a hadsereg a politikára gyakorolt számottevő befolyását is.

Elemzők szerint az idős, és komoly egészségi, mentálhigiénés problémákkal küszködő államfő már jó ideje csak névlegesen irányítja az algériai politikát, a rendszer valódi működtetői az Algériát 1962-es függetlenedése óta irányító kormánypárt és a hadsereg egy befolyásos érdekcsoportja, az úgynevezett le pouvoir, magyarul az Erő tagjai. Szakértők szerint ők kényszerítették az államfőt lemondásra és a fennálló rendszer átörökítésére annak érdekében, hogy megtartsák hatalmi pozícióikat és politikai befolyásukat.

A tüntetők azt követelik: írjanak ki új választásokat,

s az új kormány hajtson végre demokratizáló reformokat és csökkentse a munkanélküliséget, amely a fiatalok körében idén megközelítette a 30 százalékot. Azt üzenték a vasárnap felállított új kormánynak: pénteken újra találkoznak Algír utcáin.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Már lehet korcsolyázni a befagyott orfűi tavon, de megvannak a veszélyei

Már lehet korcsolyázni a befagyott orfűi tavon, de megvannak a veszélyei

Legalább tízcentiméteres jégtakaró szükséges ahhoz, hogy biztonságosan lehessen sportolni rajta – mondta az InfoRádióban az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Mukics Dániel figyelmeztetett: csak a kijelölt helyeken lehet kocsolyázni, mert a jég alatt lehetnek meleg források, bizonyos helyeken a jégtakaró üreges is lehet, sőt akár egy négyzetméteren belül is eltérő lehet a jég vastagsága, és bármikor beszakadhat.

Több bombát is kitett a New Orleans-i merénylő, aki a családja helyett támadt az ünneplő emberekre

A 42 éves texasi Shamsud-Din Bahar Jabbar az Iszlám Állam hívője volt, és a furgonjával végrehajtott gázoláson kívül robbanószerkezeteket is elhelyezett a Bourbon Streeten. Az FBI és Louisiana kormányzója számolt be a részletekről – arról is, hogy eredetileg a családtagjainak akart ártani a merénylő.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.03. péntek, 18:00
Tálas Péter
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének egyetemi docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×