Infostart.hu
eur:
386.13
usd:
331.56
bux:
0
2026. január 14. szerda Bódog

Nagy-Britannia erősítést küld Afganisztánba

Nagy-Britannia, Donald Trump amerikai elnök kérésre, majdnem megduplázza katonai kontingensét Afganisztánban - jelentették hírügynökségek szerdára virradóra.

Theresa May brit kormányfő keddi bejelentése szerint 440 katonával egészítenék ki a dél-ázsiai országban már jelen lévő brit erőket, amelyek létszáma így 1100-ra nőne. "Az afganisztáni kiképző tanácsadó támogató műveletnek szánt további csapatokkal ismételten megerősítjük, hogy ha a NATO szólít, az Egyesült Királyság az elsők között válaszol a hívásra" - hangoztatta May. "A NATO ma is éppoly életerős, mint mindig is volt, elkötelezettségünk iránta sziklaszilárd. A szövetség bízhat az Egyesült Királyságban, hogy jó példával fog elől járni" - tette hozzá.

Úgy tudni, a csapaterősítésben a brit hadsereg Welsh Guards nevű egysége vesz részt. A 440 fős kontingens fele augusztusban, másik fele pedig 2019 februárjában érkezik meg Afganisztánba, ahol az idén októberben parlamenti választásokat tartanak. A közlés szerint a csapatokat Kabulba telepítik, és nem vesznek részt harci bevetéseken.

A Resolute Support nevű afganisztáni NATO-misszióban tevékenykedő brit katonák az afgán fegyveres erők kiképzésében és támogatásában vesznek részt. Részben ők képzik ki a helyi biztonsági erőket a radikális iszlamista tálib lázadókkal, valamint az Iszlám Állam dzsihadista szervezettel szembeni harcra.

Trump tavaly jelentette be, hogy több ezer amerikai katonával növelné az Egyesült Államok erőit Afganisztánban, és NATO-partnereit, köztük Nagy-Britanniát is felszólította, erősítsék meg kontingenseiket a dél-ázsiai országban.

A brit terveket egy nappal a NATO-tagországok állam- és kormányfőinek szerdán kezdődő kétnapos brüsszeli találkozója előtt ismertették. Megfigyelők szerint Donald Trump a találkozón ismételten felszólítja szövetségeseit, hogy több pénzt költsenek a védelemre.

Mióta a NATO 2014 végén leállította harci bevetéseit a dél-ázsiai országban, a kabuli kormány ellen fegyveres felkelést folytató tálibok és az Iszlám Állam is ki tudta terjeszteni befolyását az országban.

Címlapról ajánljuk
A német vasút friss ellensége: „a sík terep”

A német vasút friss ellensége: „a sík terep”

Nyáron a hőség, télen a hó. A közös nevező a szélsőséges időjárás, amelynek következtében a nagy hagyományokkal rendelkező német vasút, a Deutsche Bahn a legnépszerűbből a legnépszerűtlenebb tömegközlekedési eszközzé vált. A politika és a szakmai szövetségek most magyarázatot követelnek.

Kaiser Ferenc a sorkatonaságról: nem ördögtől való dolog, számos előnye van

A modern harcászati eszközök korában is fontos szerepe van a honvédségi élő erőnek, amelyet nemcsak a harctéren, hanem vis maior helyzetekben is be lehet vetni – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense. Úgy véli, az orosz–ukrán háború menetétől és az Egyesült Államok politikai hozzáállásától is függ, hogy a jövőben hány ország dönt úgy a horvátokhoz hasonlóan, hogy be- vagy visszavezeti a sorkatonaságot.
inforadio
ARÉNA
2026.01.14. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×