eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Nyitókép: Pixabay.com

Katasztrófával fenyegetnek a brexit-tárgyalások

Ismét fenyeget a veszély, hogy az Egyesült Királyság megállapodás nélkül léphet ki az Európai Unióból 2019 márciusában, ami katasztrofális hatással lenne a brit vállalatokra és súlyos következményekkel járna a két ír állam éles szétválása miatt is – írja a Napi.hu.

A megállapodás nélküli válás az Egyesült Királyság és az EU között ismét reális veszély - hivatkozik a Bloombergre a gazdasági lap. Az EU főtárgyalója, Michel Barnier újra élesen fogalmaz a brit kilépés feltételeivel kapcsolatban, és az ügyhöz közel álló források privát beszélgetéseken újra a zavaros válás lehetőségéről beszélnek, amelynek lehetősége két hónapja még elhalni látszott.

A főtárgyaló szerint ugyanis a brit kilépésről szóló tárgyalások kudarcba fulladhatnak.

A tavalyi év végén a brit kormány ígéretet tett arra, hogy fenntartják az ír-észak-ír határ láthatatlanságát a brexit után, majd London és Brüsszel megállapodott arról, hogy a 2019-es formális kilépést 21 hónapos átmenet követi, amely alatt lényegében érvényben maradnak a régi szabályok, és a felek folytathatják új kereskedelmi kapcsolataik tisztázását.

A tárgyalások azóta vontatottan haladnak, és az ír határ ügye megoldhatatlannak látszik, mivel ez csak akkor maradhatna láthatatlan, ha a szigetország az EU vámuniójának tagja maradna, ami viszont üres formalitássá tenné az Egyesült Királyság függetlenné válását az uniótól.

David Davis, a brit kormány brexitügyi minisztere ennek ellenére a nyilvánosság előtt továbbra is arról beszél, hogy a kilépési tárgyalások kudarcának igen kicsi az esélye. Theresa May miniszterelnök súlyos csapást szenvedett el a múlt héten: egy botrány miatt kénytelen volt lemondani közeli szövetségese Amber Rudd belügyminiszter. Ha May végül lemondásra kényszerülne, az – attól függően, kikerül a helyére – tovább növelheti a katasztrofális brexit kockázatát.

Michel Barnier a napokban az ír határon járva is megismételte, hogy a válási tárgyalások kudarcba fulladhatnak. A vitás ügyekkel kapcsolatban a brit térfélen pattog a labda – tette hozzá. Tehát Londonnak kell előállnia például a határ átjárhatóságának fenntartására vonatkozó javaslattal. Ugyanez a helyzet az EU és az Egyesült Királyság jövőbeni kereskedelmi-gazdasági kapcsolatával is.

Szakértők úgy látják, hogy valóban csak akkor mozdulhatnak ki a tárgyalások a holtpontról, ha a londoni kormány megoldási javaslatokkal áll elő. Jelen pillanatban még csak célzások sem láttak napvilágot azzal kapcsolatban vannak-e olyan ötletek, amelyek áttörést hozhatnának a válási tárgyalásokon.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×