eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Sajátos tervet eszelt ki Észak-Korea

Sajátos tervet eszelt ki Észak-Korea

Észak-Korea a téli olimpiát arra szeretné felhasználni, hogy enyhítse a nemzetközi konfliktusait, és ebben Dél-Koreának nagy szerepe lehet - hangsúlyozta Csoma Mózes Korea-kutató, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem munkatársa. Észak-Korea a kapcsolatépítésre sajátos módszert is választott. Csoma Mózes arról is beszélt, hogy mennyire más a mostani helyzet, mint a 2000-es évek enyhülése volt.

Az a feszültség, amit az elmúlt másfél évben tapasztalhattunk, elsősorban nem a két Korea feszültsége, hanem az Amerikai Egyesült Államok és Észak-Korea közti viszonyé - hívta fel a figyelmet a kutató. "Észak-Korea szeretné kilavírozni magát abból a helyzetből, amibe tavaly került, vagyis hogy az ország az erődemonstrációival "magára rántotta" a létező összes szankciót, büntető intézkedést. Most bíznak abban, hogy Dél-Korea közvetíteni fog az USA irányába" - mondta Csoma Mózes.

"Észak-Korea vezetője, Kim Dzsong Un húga, Kim Jo Dzsong lesz az első olyan látogató Dél-Koreában, aki a Kim család, vagyis Kim Ir Szen vérvonalához tartozó vezető család tagja".

El fog látogatni Dél-Koreába az észak-koreai állam hivatalos államfője, Kim Jong Nam, és ott lesz a delegációban Ri Szon Kvon, a Korea-közi hivatal vezetője. "Ebből is látszik, hogy az állam milyen komolyan veszi a téli olimpia kínálta lehetőségeket, és

reménykednek abban, hogy a dél-koreaiak összehoznak nekik valamifajta közeledési lehetőséget az amerikaiakkal"

- hangsúlyozta a kutató.

Mike Pence amerikai alelnök vezetésével egy amerikai delegáció is hivatalos Phjongcshangba, így megvan az elméleti lehetőség arra, hogy a találkozó létrejöjjön.

"Ugyanakkor több olyan nemzetközi esemény is volt a közelmúltban, például 2017 őszén az ENSZ közgyűlés eseményei, ahol magas rangú észak-koreai delegátusok és amerikai delegátusok voltak jelen. Az elméleti lehetőség tehát többször is nyitva volt arra, hogy a két fél között akár közvetlen tárgyalások kezdődhessenek. A dél-koreai vezetésre mindenesetre most hatalmas felelősség hárul, hogy megfelelő módon töltsék be a közvetítői szerepet" - emlékeztetett a Korea-kutató.

Felmerülhet a kérdés, hogy van-e hasonlóság az 1988-as szöuli nyári játékoknak és a mostani téli olimpiának a két Korea, illetve Észak-Korea és a nemzetközi nagyhatalmak viszonyára gyakorolt hatásában?

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem munkatársa szerint a legnagyobb különbség az, hogy teljesen más nemzetközi környezetben játszódtak le az események. "Az 1988-as időszak még a bipoláris szembenállás időszaka, még létezett a Szovjetunió - többé-kevésbé egységesen -, illetve repedezve ugyan, de létezett a szocialista tábor - Észak-Koreának volt még hátországa. Ezután, a 90-es években a rendszerváltozásokat követően Észak-Korea teljesen elszigetelődött és kilátástalan helyzetbe került. A kilencvenes időszak közepe a nagy éhínségek időszaka volt az országban".

Sajátos tervet eszelt ki Észak-Korea

A 2000-es évek eleje viszont a két Korea történetében komoly enyhülési időszak volt, ekkor is előfordult például, hogy észak-koreai sportolók látogattak Dél-Koreába - emlékeztetett Csoma Mózes.

"Ám akkor még az egész nemzetközi közösség szurkolt az enyhülésnek,

és mindenki tele volt illúziókkal arról, hogy az észak-koreai országot talán sikerül integrálni, úgymond jó útra téríteni". Ezek az illúziók már jóval kevésbé vannak meg - tette hozzá a kutató. Ma már mindenkinek nyilvánvaló, hogy az enyhülések vannak korlátai, hiszen Észak-Korea a nukleáris- és rakétaprogramját biztosan nem fogja feladni, hiszen a saját megtámadhatatlanságuk biztosítékát látják ezekben.

A phjongcshangi olimpia azért is nagyon fontos Észak-Koreának, hogy ne katonai erővel vagy más hasonló módon hívják fel magukra a figyelmet,

hanem az ország "puha erejét" kamatoztassák. Megpróbálnak sport- és kulturális témákkal bekerülni a dél-koreai és a nemzetközi médiába - mondta Csoma Mózes.

"Ha megnézzük az észak-koreai delegáció - a szurkolócsapat vagy az előadóművész-csoport - tagjait, látható, hogy elsősorban dekoratív, fiatal hölgyekről van szó. Az észak-koreaiak pontosan tudják, hogy így tudnak bekerülni a dél-koreai és a nyugati médiába, és ezzel tudnak árnyalni az ország meglehetősen negatív megítélésén".

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×