eur:
411.2
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Brexit: nincsenek garanciák az átmeneti időszakban

Brexit: nincsenek garanciák az átmeneti időszakban

Nincs rá garancia, hogy az Európai Unión kívüli országok a britek tervezett kilépését követő átmeneti időszakban is tiszteletben fogják tartani az Egyesült Királysággal szemben azokat a szabályokat, amelyek az EU-val kötött szerződéseikből erednek - közölték diplomáciai források.

A névtelenséget kérő tisztségviselők szerint a szigetországot továbbra is kötnék ezen szabályok a tervezett 21 hónapos, 2018. március 30-tól 2020. december 31-ig tartó átmeneti időszakban, ahogyan várhatóan az unión kívüli országok is tiszteletben fogják ezeket tartani, különösen, hogy kölcsönösen előnyös szerződésekről van szó. A szabályok be nem tartásának lehetőségét azonban nem lehet kizárni.

"Nem tudjuk garantálni, hogy egyes országok politikai vagy más megfontolásokból nem fogják azt mondani, hogy az Egyesült Királyság már nem tagja az EU-nak, s így az átmeneti időszakban már nem kellene élveznie az előnyöket, amelyek valamely uniós egyezményből erednek" - mondta az egyik illetékes.

"Ebben az esetben Londonnak kell megállapodásra jutnia a kérdéses országgal. Alapvetően ez inkább az Egyesült Királyság problémája, mint a miénk" - tette hozzá.

Michel Barnier, az Európai Bizottság Brexit-ügyi főtárgyalója nemrég leszögezte, a szigetország ezen átmeneti időszakban is részese maradna az EU által megkötött több mint 750 nemzetközi egyezménynek. "Azt viszont nem tudjuk biztosítani, hogy London ezeknek továbbra is élvezheti majd az előnyeit, a partnereinknek erről meglehet a maguk véleménye" - fogalmazott.

Az Európai Unió tárgyalási irányelveinek értelmében az Egyesült Királyság az átmeneti időszakban is részese lenne a vámuniónak és az egységes piacnak, be kellene tartania a közösségi jogot, beleértve az újonnan elfogadott szabályokat is, eleget kellene tennie a költségvetési kötelezettségeknek, valamint alá kellene vetnie magát az Európai Bíróság joghatóságának, de már nem vehetne részt az uniós döntéshozatalban.

Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×