Infostart.hu
eur:
384.97
usd:
331.89
bux:
122311.2
2026. január 16. péntek Gusztáv
A diktátor nem hagyja magát

A diktátor nem hagyja magát

Robert Mugabe zimbabwei elnök ragaszkodik ahhoz, hogy ő az ország egyetlen törvényes vezetője, és elutasítja a közvetítést közte és a hadsereg között a hatalomból való méltóságteljes távozása érdekében - közölte a Reuters hírügynökség szerint egy meg nem nevezett hírszerzési forrás.

Több, meg nem nevezett forrás szerint is egy katolikus papot, bizonyos Fidelis Mukonorit kértek fel arra, hogy közvetítsen az ügyben. Tárgyalásairól egyelőre nem tudtak részletekkel szolgálni a hírforrások.

Azon hírszerzési jelentések szerint, amelyekbe betekinthetett a Reuters tudósítója, Emmerson Mnangagwa volt alelnök - akit a múlt héten váltott le Mugabe - a hadsereggel szövetkezve már több mint egy évvel ezelőtt elkezdte előkészíteni az elnök elmozdítását a hatalomból. Vélhetően menesztése váltotta ki a kedd esti katonai hatalomátvételt az országban. Leváltásával ugyanis az elnök felesége, Grace Mugabe vált esélyessé arra, hogy férje helyére lépjen.

Növeli annak valószínűségét, hogy Mnangagwa és a hadsereg terve látszik megvalósulni, Morgan Tsvangirai zimbabwei ellenzéki vezető visszatérése az országba. Tsvangirait Nagy-Britanniában és a Dél-afrikai Köztársaságban kezelték rákbetegségével, és szerda este tért vissza Hararéba szóvivője szerint.

Hararéban csütörtök reggel feszült, de nyugodt volt a helyzet, a katonák páncélozott járműveikkel továbbra is az utcákon vannak.

Címlapról ajánljuk

Újabb adag ónos eső jön, ipari hóval

Borult, párás, helyenként tartósan ködös idővel indult a péntek, több térségben pedig ónos eső és ónos szitálás is nehezítheti a közlekedést. Elsősorban az északi és keleti országrészben kell csúszós utakra számítani, miközben a nyugati megyékben sűrű, zúzmarás köd rontja a látási viszonyokat.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
Meglepő bejelentést tett Trump - Mutatjuk a piaci reakciókat!

Meglepő bejelentést tett Trump - Mutatjuk a piaci reakciókat!

Az elmúlt napokban a geopolitikai események voltak a befektetők fókuszában, Grönland kérdése továbbra is a terítéken van, miután tegnap este európai katonák érkeztek a szigetre, Trump pedig továbbra sem állt el annak megszerzésétől. Az ázsiai tőzsdék emelkedtek, részben annak is köszönhetően, hogy az USA kereskedelmi megállapodást jelentett be Tajvannal, amely vállalta, hogy az alacsonyabb vámok érdekében jelentős mértékű beruházást fog végrehajtani az Egyesült Államokban. Európában ezzel szemben gyengébb volt a hangulat, a magyar tőzsde viszont fittyet hányt erre és új csúcsot döntött. Amerikában pedig a stagnálás volt jellemző a tőzsdéken.  Eközben Donald Trump meglepő módon visszakozott, hogy az eddigi legesélyesebb aspiránsnak gondolt Kevin Hassettet jelölje a Federal Reserve élére.  Kidurran az AI lufi, vagy mindent elsöpör a legújabb megatrend? Következő befektetői klubunkon erről lesz szó. Információ és jelentkezés

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×