eur:
392.83
usd:
366.33
bux:
66129.26
2024. április 25. csütörtök Márk

Peking is beszólt, nem is akárhogy

Kína finoman nyugalomra intette az egyre harciasabb kijelentéseket tevő Phenjani vezetést – legalábbis ez olvasható ki egy most megjelent újságcikkből.

Peking is beszállt a retorikai háborúba, nem is akárhogy. A Kínai Kommunista Párt angol nyelvű hivatalos lapja, a Global Times azt írta, az ország vezetésének egyértelművé kell tennie: ha az Egyesült Államok és Dél-Korea megtámadná Észak-Koreát, azért, hogy megdöntse a rezsimet, megváltoztassa az ország politikai rendszerét, akkor Kína megakadályozná őket ebben.

A cikk azonban arról is ír, ha Észak-Korea indítana először támadást Amerika ellen, Peking semleges maradna.

Vagyis Phenjan tulajdonképen magára maradna, Amerikával, és szövetségeseivel többek között Dél-Koreával, Japánnal és Ausztráliával szemben.

Legutóbb Malcolm Turnbull ausztrál miniszterelnök jelezte, az Egyesült Államok segítségére sietne, ha Phenjan megtámadná.

Az amerikai kormányzat részéről legutóbb éppen a védelmi miniszter beszélt a kiéleződött konfliktusról. James Mattis azt mondta, az Egyesült Államok továbbra is abban bízik, hogy diplomáciai úton sikerül rendezni a krízist, majd hozzátette:

„Mindannyian tudjuk, hogy a háború milyen következményekkel jár... ...katasztrófa lenne”

- mondta az amerikai védelmi miniszter, aki jelezte, az ő feladata a katonai megoldások kidolgozása, de Washington a diplomáciai megoldásra koncentrál.

Korábban Donald Trump amerikai elnök újságírói kérdésre válaszolva azt mondta, sem ő, sem pedig az adminisztráció más tagja "nem beszélt" megelőző csapásmérésről Észak-Koreára. Hozzátette, talán korábban nem fogalmazott elég keményen.

„Amennyiben Észak-Koreai bármilyen támadást fontolgatna ellenünk, vagy a szövetségeseink ellen, kezdhetnek nagyon aggódni, és okuk is van az idegességre. Mert ami velük történne ezek után... olyan bajba kerülhetnek, mint korábban kevés más nemzet" – mondta az Egyesült Államok elnöke.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.

Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Megszűnik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzés a kegyelmi ügyekben, viszont kiskorúkat érintő ügyekben nem lehet majd kegyelmet adni – jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Két további kérdésben is módosul az alaptörvény. Május 8-én Budapestre látogat a kínai elnök.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 25. 18:44
2024. április 25. 17:02
×
×
×
×