Infostart.hu
eur:
382.14
usd:
328
bux:
109234.32
2025. december 5. péntek Vilma

Felülvizsgálta hadviselési szabályzatát a Pentagon

Felülvizsgálta hadviselési szabályzatát a Pentagon annak érdekében, hogy a katonai műveletek a lehető legkevesebb civil áldozatot követeljék - tudatta helyi idő szerint kedden az amerikai védelmi minisztérium.

A cél, hogy a műveletek tervezése és végrehajtása közben is el lehessen kerülni a civileket érő "túlzott károkat". Ennek érdekében új szakasz került be a szabályzatba, amely azt mondja ki, hogy minden döntéshozónak mérlegelnie kell, hogy egy támadás a katonai előnyei mellett milyen járulékos civil áldozatokat követelhet, emellett minden "megvalósítható óvintézkedést" meg kell tenni a tervezés és végrehajtás során.

"Kulcsfontosságú a civilek megóvása fegyveres konfliktus esetén, és fontos, hogy a jogi iránymutatás tiszta és világos legyen" - húzta alá a Pentagon jogtanácsosa, Jennifer O'Connor.

A szabályzat részletesebben leírja, hogyan kell azonosítani azokat a területeket, ahol valószínűbb a katonai célpontok jelenléte és kevésbé valószínű a civileké. Több olyan példát is felsorol, ahol a katonai akciót végül lefújták, mert civilek is meghalhattak volna.

A szabályzat arra is kitér, hogy "nyilvánvalóan törvénytelen" parancsot, amely "túlzott civil áldozatot" követelne, nem szabad végrehajtani.

Nevük mellőzését kérő források azt mondták: az Iszlám Állam ellen folytatott küzdelem során a parancsnokok akkor hagyhatnak jóvá csapást "kulcsfontosságú katonai célpontok" ellen, ha a várható civil áldozatok száma legfeljebb tíz. Korábban zéró tolerancia volt érvényben, de a hadsereget az a vád érte, hogy nem elég agresszíven választ célpontokat. Egy magas beosztású tisztviselő elmondta: eddig egyetlen egyszer született olyan döntés, amely a megengedőbb szabályok alapján született.

Címlapról ajánljuk

A szuperkomputer nem bízik Lionel Messiben? Este sorsolás!

Pénteken, magyar idő szerint 18 órától rendezik a washingtoni John F. Kennedy Centerben a 2026-os labdarúgó-világbajnokság sorsolását. Az Opta elemző cég elkészítette esélylatolgatását: kiderült, matematikai képletek alapján mely válogatottak számítanak favoritnak. Ennek alapján (is) nagy biztonsággal megállapítható: európai vagy dél-amerikai győztest avatnak majd.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.05. péntek, 18:00
Bódis László
a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×