eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma

Elnököt választanak az amerikaiak

November 8-án az Egyesült Államokban nem csupán a leendő elnök személyéről döntenek, hanem kormányzókról és a választástól független javaslatokról is.

A republikánusok sok elemző szerint nem néznek vidám választási éjszaka elébe kedden. Ám ha elnökjelöltjük, Donald Trump alkalmasint veszít is, mégis lehet majd okuk örömökre a kormányzóválasztások eredményeinek köszönhetően.

Tizenkét államban tartanak kormányzóválasztást, és minden előrejelzés szerint a demokraták több helyen vereségre számíthatnak. Két állam - Utah és Észak-Dakota - szinte bizonyosan republikánus irányítású marad, Oregont és Washington államot pedig az előrejelzések szerint megőrzik a demokraták. A többi nyolc államból (New Hampshire, Vermont, Delaware, Nyugat-Virginia, Missouri, Indiana, Észak-Karolina) talán kettőben győzhetnek demokrata pártiak: New Hampshire-ben és Észak-Karolinában, de csakis akkor, ha ezekben az államokban az elnökválasztást Clinton nyeri, mert ennek hatása lehet a kormányzóválasztásra is. A közvélemény-kutatások továbbá azt jelzik, hogy a hagyományosan demokrata párti Vermont ezúttal republikánus politikust választhat kormányzójául.

Közben több államban különböző kezdeményezésekről népszavazást is tartanak. Ezek javasolt témái az adott állam törvényhozásának döntésével vagy a lakosok petíciója nyomán kerültek a szavazócédulára. Az elnökválasztással egyszerre 160 ilyen speciális kezdeményezésről szavazhatnak majd. Akad olyan kezdeményezés is, amelyet csak egy városban bocsátanak szavazásra.

Öt államban - Arizonában Kaliforniában, Maine-ben, Massachusettsben és Nevadában - a marihuána szabad forgalmazásáról és fogyasztásáról kérdezik meg a választókat. Az előzetes felmérések szerint várhatóan mind az öt államban - elsősorban a fiatal szavazók jóvoltából - megszavazzák majd.

Nevadában arról döntenek, hogy a monopolhelyzetben lévő egyetlen állami áramszolgáltató mellett lehessen több áramszolgáltató is, sőt a lakosok maguk is állíthassanak elő - napelemekkel vagy szélturbinával - saját áramot.

Több mint ötvenmillió amerikai arról voksol majd, hogy szigorítsák-e a fegyvereladásokat. Négy államban - Kaliforniában, Nevadában, Washington államban és Maine-ben - tartanak erről szavazást. A közvélemény-kutatások szerint például Maine államban a lakosok több mint 60 százaléka támogatja, hogy a kuncsaftok alapos ellenőrzésével jelentősen szigorítsák a magáncélú fegyvervásárlást, Washington államban pedig a javaslat azt is tartalmazza, hogy bírósági felhatalmazás alapján a veszélyesnek ítélt vásárlók ne vásárolhassanak fegyvert.

Kaliforniában 17 különböző javaslatról szavaznak. Egyikük a halálbüntetés ismételt eltörlése. Ebben az óriási délnyugati államban 1978-ban állították vissza a halálbüntetést, s még abban az évben 13 elítélten végre is hajtották. Pillanatnyilag 750 elítélt van a halálsoron, ám 2006 óta - elsősorban a végrehajtási módszer miatti viták okán - nem volt kivégzés. A mostani javaslat ismét a halálbüntetés eltörlését szorgalmazza, és helyette a tényleges életfogytiglani börtönbüntetést vezetné be.

A kaliforniaiak arról is dönthetnek: legyen-e kötelező az óvszerhasználat a pornófilmek szereplői számára.

San Franciscóban annak megtiltásáról dönthetnek kedden a választópolgárok, hogy hajléktalanok sátrakat húzhassanak-e fel maguknak a városban. A nagyvárost ugyanis szinte ellepték a 30-40 sátorból és papírdobozokból eszkábált "sátorvárosok", amelyeket ráadásul a helyi rendfenntartó erők veszélyeseknek is tartanak.

Coloradóban arról szavaznak, hogy az Obamacare néven ismert egészségbiztosítási törvény által kialakított biztosítási piacot teljes egészében átvegye a ColoradoCare, vagyis az a helyi állami egészségbiztosító, amely az egyedüli biztosítója lehetne a coloradói alacsony jövedelműeknek. A javaslat támogatói szerint ez jelentősen csökkentené az egészségbiztosítás költségeit, ellenzői viszont azért óvnak tőle, mert az állami biztosítót irányító 21 tagú igazgatótanácsban politikusok foglalnának helyet.

Öt államban a minimálbérről kérdezik a szavazókat. De míg négy államban, Arizonában, Coloradóban, Maine-ben és Washingtonban a minimális órabér 13,50 dollárra emelését javasolják, addig Dél-Dakotában a 18 éven aluliak minimális órabérének csökkentését szeretnék elérni: 8 és fél dollárról 7 és fél dollárra.

Missouri az első olyan amerikai tagállam, ahol arról tartanak népszavazást, hogy megtiltsák-e a forgalmi adók kivetését olyan szolgáltatásokra, mint például az autójavítás vagy a hajvágás.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×