eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles

KGB-ügynök volt Abbász?

Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke a szovjet titkosszolgálat, a KGB ügynöke volt Szíria fővárosában, Damaszkuszban a nyolcvanas években - állították az izraeli közszolgálati televízió szerda esti híradójában izraeli történészek.

A közszolgálati rádióban megszólaltatott palesztin vezetők az Abbász elleni lejárató kampány részének nyilvánították, és nevetségesnek nevezték a palesztin elnök KGB-s beszervezésének vádját.

Az állítólag leleplezéshez Szovjetunió közel-keleti és Izraellel kapcsolatos viszonyát kutató Izabella Ginor és Gideon Remez izraeli történész-házaspár kutatása vezetett. Ginor azt állítja, hogy egy általuk megtalált, szovjet archívumból kicsempészett dokumentum azt bizonyítja: Abbász titkos ügynökként szerepelt a KGB nyilvántartásában 1983-ban "Krotov" fedőnéven.

A KGB-dokumentumokból álló archívumot Vaszilij Mitrohin, a KGB levéltárának egykori vezető munkatársa csempészte ki a Szovjetunióból, amikor 1992-ben - a Szovjetunió összeomlása után - a Nyugatra szökött.

A történészeknek csak 2014-ben nyílt meg az angliai Cambridge Egyetemen azóta őrzött irattár jelentős része. Ekkor a két történész megrendelte belőle a közel-keleti ügyeket tartalmazó, 24-es számú dossziét.

Szerintük az abban megtalált dokumentum hiteles, még akkor is, ha csak az egykori KGB-ügynök által készített másolata. Az eredeti példány jelenleg is Oroszországban van.

A történészek feltételezése szerint Abbász szovjetunióbeli tanulmányai idején szervezhették be, miközben "A német nácik és a cionisták közötti titkos kapcsolatok" című doktori disszertációját írta egy moszkvai egyetemen.

Az izraeli tévé megjegyzi, hogy amennyiben igaz a hír, akkor Abbász a minap régi ismerőseként üdvözölhette Rámalláhban Vlagyimir Putyin orosz elnök rendkívüli küldöttét, Mihail Bogdanov külügyminiszter-helyettest, aki egy moszkvai izraeli-palesztin csúcstalálkozót próbált megszervezni a Palesztin Nemzeti Hatóság fővárosában és Jeruzsálemben járva. Bogdanov erőfeszítéseit nem koronázta siker.

Bogdanov a történészek kutatásai szerint 1983-ban Damaszkuszban teljesített diplomáciai szolgálatot, éppen akkor, amikor a frissen megtalált dokumentummásolat szerint Abbász is ebben a városban volt a KGB ügynöke.

Címlapról ajánljuk
Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.

Vérben, vasban küzdöttek a magyar szabadságért – katonaelődeinkről is emlékezzünk meg halottak napján!

Elhunyt őseink, rokonaink, ismerőseink mellett hősi halottainkról is emlékezzünk meg a hét végén – kéri a Honvédelmi Minisztérium. A tárca katonai identitásért felelős miniszteri biztosa az InfoRádióban elmondta: ez a gesztus erősíti a nemzeti összetartozást. Töll László hozzátette: az elmúlt évszázadokban a hazájuk szabadságáért harcoló magyar katonák bajtársai voltak a felmenőinknek, ezért megérdemlik, hogy lerójuk a tiszteletünket előttük a temetőkben vagy az emlékhelyeken. Beszélt a hadisírok gondozásáról és a kutatómunkáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×