Infostart.hu
eur:
386.06
usd:
331.48
bux:
119738.26
2026. január 14. szerda Bódog

A reformerek állnak nyerésre Iránban

A Haszan Róháni iráni elnököt támogató mérsékelt és reformer erők nyerték meg a parlamenti választás második fordulóját is a különböző irányultságú iráni sajtóorgánumok egybehangzó, de hivatalosnak nem tekinthető összesítései szerint.

A második fordulóban a 290 tagú parlament 69 mandátumának sorsa dől el. A híradások szerint a reformerek és a mérsékeltek koalíciója legkevesebb 33 képviselői helyet szereztek.

A konzervatívokhoz közeli Fars hírügynökség szerint a reformerek és mérsékeltek legalább 33-at szereztek, míg a konzervatívok 21-et. Az ugyancsak a konzervatívokhoz húzó Tasznim hírportál szerint 35 képviselői helyre tettek szert Róháni szövetségesei.

A február 26-án tartott első fordulóban a 290 parlamenti helyből 103-at szereztek meg a konzervatívok és szövetségeseik, 95-öt pedig a reformer és mérsékelt erők, míg 14 mandátum függetlenek kezébe került. Megválasztottak továbbá négy, a reformerek által támogatott mérsékelt konzervatív jelöltet, és mandátumhoz jutott a vallási kisebbségek öt képviselője is, utóbbiak általában nem kötődnek egyik politikai táborhoz sem. A maradék 69 mandátumból pénteken csak 68-ról döntöttek, mivel érvénytelenítették a szavazást az egyik választókerületben, ahol emiatt később lesz részleges választást.

Az ultrakonzervatívok az első fordulóban vereséget szenvedtek, és a szombati híradásokból ítélve a másodikban is. Úgy tűnik, hogy a következő törvényhozás többségében a Róháni-párti reformer és mérsékelt képviselőkből, valamint az elnök Nyugat felé nyitó politikáját esetlegesen támogató mérsékelt és pragmatikus konzervatívokból fog állni. Ezt azonban csak a hivatalos végeredmények, például a független képviselők számának ismeretében lehet majd biztosan tudni.

Címlapról ajánljuk
Klímakutató: nincs vége az extrém hidegnek, az enyhülés után visszatér a havazás

Klímakutató: nincs vége az extrém hidegnek, az enyhülés után visszatér a havazás

Az Európát és Magyarországot jelenleg érintő havas, hideg időjárást nem rendkívüli esemény okozza, hanem több, egymással összefüggő légköri folyamat együttállása – hangsúlyozta az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója az InfoRádióban. Kovács Erik szerint az átmeneti, enyhébb, ködös napok után erőteljes, szibériai hideg levegő érkezik ismét, éjszakai és nappali fagyokkal.
inforadio
ARÉNA
2026.01.14. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×