eur:
390.9
usd:
360.09
bux:
73174.1
2024. július 27. szombat Liliána, Olga

A brit folyómérlegre is kihat az EU-kilépés réme

Londoni pénzügyi elemzők szerint a brit állampapírpiacon aktív külföldi portfolió-befektetők tranzakcióinak legutóbbi adatai aggasztó képet mutatnak a brit folyómérleg-egyenleg rekordszintű hiányának finanszírozása szempontjából, a brit EU-tagságról tervezett népszavazás közeledtével.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) pénteki helyzetértékelése szerint a folyómérleg deficitjét a tavalyi negyedik negyedévben - amikor a hiány elérte a hazai össztermék (GDP) 7 százalékát - még gond nélkül finanszírozták a portfolió-beáramlások.

A mostani negyedévben azonban már nehezebb helyzetről árulkodik a brit állampapírok - gilt - piacán zajló folyamatos eladás a külföldi befektetők részéről, és az is, hogy markánsan lassult a brit gazdaságba érkező külföldi működőtőke-beáramlás.

A ház londoni közgazdászai szerint gyaníthatóan a Brexittel, vagyis a brit EU-tagság megszűnésének lehetőségével összefüggő aggodalom az első számú oka annak, hogy a gilt-piacon tapasztalt tavalyi erőteljes kereslet megfordulni látszik.

A cég elemzői idézik a Bank of England - a brit jegybank - kimutatását, amely szerint februárban a nem rezidens portfolió-befektetők nettó 3 milliárd font névértékben adtak el brit állampapírt, és ezzel az év eleje óta mért halmozott nettó kiáramlás elérte a 9,3 milliárd fontot.

A Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzői közölték, hogy a ház saját befektetői hangulatfelmérése is mutatja az egyre erősödő befektetői aggályokat a brit EU-tagságról június 23-ára kiírt népszavazás közeledtével. A cég szerint valószínű, hogy a gilt-piacon tapasztalt legutóbbi eladási hullám zömét ez magyarázza.

A minap a Bank of England is felhívta a figyelmet arra, hogy romlanak a brit gazdaság pénzügyi stabilitásának kilátásai, és ennek elsődleges oka a brit EU-tagságról tervezett júniusi népszavazás.

A brit jegybank pénzügyi szakpolitikai bizottságának (Financial Policy Committee, FPC) e héten ismertetett féléves jelentése szerint a referendum okozta bizonytalanság a legmarkánsabb hatást a fontra gyakorolja már most, de ha ez a bizonytalanság erősödik és elhúzódik, az növelheti a befektetők által az egyéb brit befektetési termékek tartása fejében követelt kockázati felárakat is. Ez a font további leértékelődéséhez vezethet, és érintheti a finanszírozási költségeket, sőt az adósságfinanszírozási források hozzáférhetőségét is.

Az FPC szerint az ebből eredő nyomás fokozhatja a pénzügyi stabilitás már meglévő sérülékenységeit is, hiszen például a brit folyómérleg-hiány finanszírozása a folyamatos portfolió- és működőtőke-beáramlástól függ.

A brit jegybank szakbizottsága szerint a növekvő bizonytalanság próbára teheti a beáramlások forrásául szolgáló finanszírozási piacok kapacitását, éppen egy olyan időszakban, amikor e piacok likviditása a fejlett gazdaságok egész sorában egyébként is kezd törékennyé válni.

A Bank of England rövid időn belül másodszor adta jelét annak, hogy pénzügyi kockázatokat lát az EU-tagságról kiírt népszavazásban.

A jegybank március elején bejelentette, hogy a referendum időpontja körül három soron kívüli indexált hosszú távú repoműveletet indít a kereskedelmi bankok számára, felső limit nélkül. A Bank of England nem titkolta, hogy ez a korlátlan likviditásinjekció-ajánlat arra az esetre szolgál, ha a népszavazáson a kilépést pártolók kerülnek többségbe, és az ezt követő esetleges piaci sokk likviditásszűkét okozna a brit bankrendszerben.

Címlapról ajánljuk
Bánhidi Bence: a lecke fel van adva

Bánhidi Bence: a lecke fel van adva

A magyar férfi kézilabda-válogatott tagjai szerint a rossz kezdés volt az Egyiptom elleni vereség oka, de arra lehet építeni, hogy nyolcgólos hátrányból is felállt a csapat.

Orbán Viktor Tusnádfürdőn: 500 éve nem látott változás jön, világrendszerváltás lesz

A miniszterelnök-pártelnök a 33. Bálványosi Szabadegyetemen tart előadást. Kifejtette, miért csak kívülről lehet békét kikényszeríteni Ukrajnában, miért folytat szemforgató és álságos politikát Lengyelország, miért támogatja annyi ország Oroszországot, mi a nagyság titka, miért elkerülhetetlen, hogy Ázsia legyen a világhatalom új központja. Orbán Viktor elmondta: elkészült egy 2030-nál hosszabb időtávra érő magyar nagystratégia.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.29. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×