eur:
399.12
usd:
366.89
bux:
87872.68
2025. március 16. vasárnap Henrietta

"Egyéb" nemű szeretne lenne egy német

Egy születésekor nőneműként regisztrált német ember a nemi megjelölés megváltoztatását kéri az anyakönyvi kivonatában, de nem akar férfi sem lenni.

Német hírportálok beszámolói szerint a Vanja keresztnevű 25 éves, szakállas fiatal a Hannover melletti Gehrden anyakönyvi hivatalának hétfőn megküldött beadványában kérelmezte, hogy a születési anyakönyvi kivonatában a nemet jelölő kifejezést helyettesítsék a "köztes/egyéb" kifejezéssel.

Kérését azzal indokolta: szerinte nem igaz, hogy csak nők és férfiak vannak a világon. Kezdeményezését támogatja egy aktivistacsoport, amely jelezte, hogy akár az alkotmánybíróságig is elviszik az ügyet, ha szükséges.

Németországban több mint tíz éve egy interszexuális személy sikertelenül kezdeményezte, hogy a személyi igazolványában ne a nő és ne a férfi, hanem egy harmadik nem szerepeljen. Tavaly viszont változott a német jogrend viszonya a nemhez: bevezettek egy törvényt, amely szerint a nem megjelölése nélkül is anyakönyveztetni lehet azokat csecsemőket, akikről születésükkor nem dönthető el egyértelműen, hogy lányok-e vagy fiúk. Jogvédők azonban további lépéseket sürgetnek az interszexuális emberek helyzetének javítására, egyebek között el akarják érni a nem meghatározása céljából csecsemőkön végzett műtétek betiltását.

Becslések szerint Németországban nagyjából 80 ezer olyan személy él, akinek nemét nem lehet pontosan meghatározni.

Címlapról ajánljuk
A klímaváltozás miatt lépnek a biztosítók: a veszélyes helyeken magasabb lesz a díj

A klímaváltozás miatt lépnek a biztosítók: a veszélyes helyeken magasabb lesz a díj

Los Angelesben hónapokkal a tűzvész előtt a biztosítók a magas kockázat miatt felmondták az ingatlanok tűzkárbiztosítását. Kaliforniában hurrikánra nem lehet biztosítást kötni, megfizethetetlen lenne. E példákkal illusztrálta az InfoRádióban Szikszai József, a Generali kárrendezési igazgatója, milyen hatása van a klímaváltozásnak a biztosítási piacra.

A Liverpool elveszítette a Ligakupa döntőjét

A Liverpool – elsősorban gyenge támadójátéka miatt – 2-1-re kikapott a végig agresszíven, erőteljesen és gyorsan játszó Newcastle Unitedtől. Chiesa szépítő gólja túl későn esett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.17. hétfő, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×