Infostart.hu
eur:
361.05
usd:
317.51
bux:
143471.05
2026. július 26. vasárnap Anikó, Anna

Nem akarnak demokráciát a líbiaiak?

Moammer Kadhafi négy évtizedes uralma után sem akarnak demokráciát a líbiaiak egy friss kutatás szerint. A többség egy erőskezű vezető vagy vezetői csoport irányítását reméli.

Bengázi szakértők és a University of Oxford kutatói által végzett vizsgálat eredménye szerint a líbiaiaknak nincs pontos képük arról, hogyan működik a demokrácia. A mintegy kétezer válaszadó részvételével készült vizsgálat szerint ugyanis a líbiaiak 69 százaléka fontosnak tartja, hogy a népnek legyen beleszólása az ország ügyeibe, ugyanakkor megosztottak azt illetően, az állam vezetése milyen legyen.

A többség (40 százalék) egy erőskezű vezető vagy vezetői csoport kezébe tenné a hatalmat, míg a megkérdezettek harmada kívánja, hogy demokratikusan működő kormány vezesse az országot - számol be az ELTE TÁTK hírlevele.

A kutatás arra is kitért, a megkérdezettek 16 százaléka lenne hajlandó ismét az utcára vonulni és fegyvert ragadni, hogy az ország fejlődési irányán változtasson. Ez Líbia teljes lakosságára vetítve azt jelenti, hogy összesen 630 ezer ember lenne hajlandó harcolni meggyőződéséért szemben a Kadhafi ellen felkelők becsült 280 ezres létszámával.

A University of Oxford kutatást értékelő szakértője szerint felmérésük egy bizonytalan jövőjű, a múlt hagyományaihoz ragaszkodó, de optimista képet fest Líbiáról. A válaszadók kétharmada ugyanis hisz abban, hogy a Kadhafi-rezsim megdöntésének köszönhetően az elkövetkező egy évben jó irányba fog változni az életük.

Címlapról ajánljuk
Nyaralási teljesítménykényszer: robogás a kiégés felé

Nyaralási teljesítménykényszer: robogás a kiégés felé

Új trend kezd kialakulni a Z-generáció, de az idősebbek nyaralási szokásaiban is – mondta el az InfoRádióban Bereczki Enikő generációkutató. A szakember szerint sokan ma már az új készségek tanulását részesítik előnyben a nyári vakáció során, nem pedig a csendes pihenést, ennek azonban lehetnek negatív következményei.

Íme, Orbán Viktor legfontosabb tusnádfürdői üzenetei a Fidesz jövőjéről – összefoglaló

A Fidesz elnöke a Tusványoson ismertette, milyen utat lát pártja előtt ahhoz, hogy ismét sikeres, kormányra jutó erő lehessen.
inforadio
ARÉNA
2026.07.27. hétfő, 18:00
Csizmadia Ervin
a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója
Szép csendben fogyott el a köztársasági elnöki intézmény súlya Magyarországon - Vajon a közvetlen elnökválasztás elhozhatja a nemzet egységét?

Szép csendben fogyott el a köztársasági elnöki intézmény súlya Magyarországon - Vajon a közvetlen elnökválasztás elhozhatja a nemzet egységét?

A köztársasági elnök alkotmányos feladata a nemzet egységének kifejezése, megválasztása azonban szükségképpen politikai döntés. Magyarországon a parlamenti államfőválasztás sokáig koalíciós alkukhoz és részleges konszenzuskényszerhez kötődött, 2010 után azonban egyre inkább a mindenkori kormánytöbbség személyzeti döntésévé vált. A közvetlen választás első látásra demokratikusabb megoldásnak tűnhet, de önmagában nem garantál pártpolitikán felül álló államfőt, könnyen újabb országos pártpolitikai erőpróbává alakíthatja a tisztség betöltését. Cikkünkben azt vizsgáljuk, milyen intézményi megoldások segíthetik elő, hogy az államfő megválasztása ne pusztán pártpolitikai döntésként, hanem szélesebb legitimációt teremtő alkotmányos eljárásként működjön.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×