Jó teljesítményt ért el a Richter Gedeon 2025 első negyedévében, erre alapozva a gyógyszeripari vállalat megerősíti egész évre szóló előrejelzését, amely szerint 2025-re az árfolyamhatások nélküli növekedés mind a bevételekre, mind a tisztított kamatfizetés és az adózás előtti eredményre vonatkozóan 10 százalék körül várható – mondta a társaság vezérigazgatója az első negyedéves eredményeket értékelő sajtótájékoztatón.
Orbán Gábor az InfoRádióban úgy fogalmazott, minden a tervek szerint alakult ebben az évben március végéig, „magas tavalyi bázisról szépen növekedett a cég”. Elégedett a nyilvánosságra hozott adatokkal, melyek nem okoztak meglepetést, az elemzők is hasonló számokat jeleztek előre. Úgy véli, „nyugodt építkezés zajlik”, amit tükröz a gazdasági mérleg is.
A Richter földrajzi tekintetben is kiegyensúlyozottan teljesített az első negyedévben, tulajdonképpen mindenhol bővült a cég. Csak ott volt tapasztalható stagnálás, ahol 2024 első negyedévében jelentős előszállítások történtek. A vállalat vezérigazgatója szerint
a generikus portfóliójuk „kifejezetten látványos erőt mutatott” az év eddigi részében, hiszen két számjegyű növekedést jegyezhettek fel.
Mint mondta, ettől az üzletágtól nehéz lenne ennél jobb teljesítményt elvárni. A kiemelkedő termékek közül külön megemlítette az endometriózis készítményt, ami egyre több országban válik elérhetővé. A betegszervezetek, az orvosok és a páciensek visszajelzései túlnyomó többségében pozitívak. Orbán Gábor nagyon büszke arra, hogy az Egyesült Királyságban, Franciaországban és Ausztráliában is jelentős pozitív hatást sikerült kifejteniük a betegellátásra.
Amerikai terjeszkedés a vámok árnyékában
A Richter Gedeon mindeközben részesedést szerzett egy amerikai biotechnológiai cégben, a Granata Bióban, amely egy reproduktív egészségügyre összpontosító vállalat. A tranzakció részeként a Richter a Granata Bio jelentős befektetőjévé válik, és helyet kap az amerikai székhelyű cég igazgatóságában. Orbán Gábor megjegyezte: egy nőgyógyászati vállalkozásról van szó, amely a meddőség területére specializálódott. A Granata Bio létszámát tekintve egy kis cég, amely ráadásul fiatal is, ugyanakkor a Richter vezérigazgatója szerint az együttműködéssel
még szélesebb körben elérhetővé válnak az Európában már évek óta fejlesztett vagy már piacra is dobott, meddőséghez kapcsolódó készítmények.
Orbán Gábor kiemelte, hogy nemcsak magában az amerikai cégben, hanem a termékek egy részében is külön részesedést vásároltak, így a Richter jogdíjakban is részesül majd. Azt gondolja, közösen nagyon fontos fejlesztésekbe fognak bele, melyek révén reményeik szerint sikerül előrelépni a meddőség elleni küzdelemben. Bízik benne, hogy a Richter hamarosan az amerikai nőgyógyászati piacon is komoly szereplővé válik. „Amerikában van a világ legnagyobb gyógyszerpiaca, és elsősorban a nőgyógyászati területen több szálon is szeretnénk kapcsolódni ehhez” – tette hozzá a vezérigazgató.
Orbán Gábor Donald Trump vámintézkedéseivel kapcsolatban azt mondta, heves piaci reakciókat váltottak ki a gyógyszergyártók között is. Mint fogalmazott, részben érthető, hogy az amerikai kormányzat az ellátásbiztonság szempontjából a legkritikusabb hatóanyagok, intermedierek, finom vegyi anyagok esetében arra törekszik, hogy közelebb hozza a gyártást a betegekhez. Ugyanakkor az árazás tekintetében már vannak nagy kérdőjelek, „nem tudható, hová fut ki az intézkedéscsomag”. A Richter vezérigazgatója szerint „az amerikai kormányzat eddigi döntései le vannak játszva az árakban”, így ebben az értelemben még nem történt meglepetés az amerikai piacon.
A Richter természetesen azt figyeli, hogyan hatnak a Trump-adminisztráció kereskedelmi intézkedései a magyar vállalat tervezett amerikai expanziójára. Orbán Gábor közölte: egyelőre nem kell felülvizsgálni a tengerentúli terveiket, de nem fog lankadni a figyelmük, mert szinte „hétről hétre változik minden”. A vezérigazgató elmondta: nagy port kavart a gyógyszer-árszabályozás újragondolását célzó amerikai kormányzati bejelentés, ugyanakkor a Richterre nézve ez mérsékelt kockázatot hordoz.
Felhívta a figyelmet, hogy egyebek mellett minőségbiztosítási, műszaki, technológiai és engedélyeztetési korlátok széles köre akadályozza azt, hogy a gyógyszeripart csak úgy „átvigyék” Amerikába. A kapacitások kiépítése és a hosszadalmas engedélyeztetési eljárások miatt sincs ennek nagy realitása. Mint mondta, számos, több milliárdos beruházásról lehetett hallani az utóbbi időben, de valószínűleg csak a következő elnök „vágja majd át a szalagot” ezeknek a projekteknek a végén, amennyiben megépülnek ezek a létesítmények.
Orbán Gábor számára is nagy kérdés, „milyen tempóban lehet segíteni azon, hogy közelebb kerüljön a gyógyszergyártás az amerikai betegekhez”. Abban bízik, hogy az érintettek időben felismerik, ez egy közös probléma Európával, amelyet „együtt könnyebb lenne megoldani, mint egymás ellenében”.