Infostart.hu
eur:
357.96
usd:
305.7
bux:
131071.24
2026. május 13. szerda Imola, Szervác
Nyitókép: GVH

Új célpontja akadtak a GVH-nak, röpült a bírság

Egy a növényvédő gépek felülvizsgálatával foglalkozó franchise rendszert vizsgált a Gazdasági Versenyhivatal és megállapította, hogy a rendszert működtető MANOK-Növényorvos Kft. bizonyos kikötések révén a piac felosztására és az árak rögzítésére irányuló versenykorlátozó célú jogsértést követett el.

Azt írták, a növényvédő szerek kijuttatására szolgáló növényvédő gépeket jelentős környezeti kockázatukra tekintettel időszakonként kötelező átvizsgálni. Ezzel összefüggésben a MANOK-Növényorvos Kft., amely a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara, illetve egyes területi szervei tulajdonában áll, egy franchise (jogbérleti) rendszert hozott létre, a NGEÁ (Növényvédő Gép Ellenőrző Állomás) hálózatot, amelynek tagjai országos lefedettséggel biztosították ezen vizsgálat elvégzését a növényvédő gépek üzemeltetőinek - olvasható a közleményben.

Kezdetben kizárólag e hálózat tagjai végezték a felülvizsgálati tevékenységet, később azonban más vállalkozások is megjelentek ezen a piacon, végül pedig a MANOK-Növényorvos Kft. idén megszüntette az NGEÁ franchise rendszert - tették hozzá.

A tájékoztatás szerint a versenyhatósági vizsgálat megindítására azért volt szükség, mert a GVH a franchise rendszert alkotó megállapodásokkal kapcsolatban több olyan kikötést is azonosított, amelyek

felvetették a versenykorlátozó megállapodások tilalmának megsértését.

A helyszíni kutatásokkal megindított versenyfelügyeleti eljárás alapján a GVH Versenytanácsa megállapította, hogy a MANOK-Növényorvos Kft. 2016. április 1-től 2023. december 31-ig az általa működtetett NGEÁ franchise rendszer keretében alkalmazott, a kötelező növényvédő gép felülvizsgálati tevékenység területi alapon történő korlátozására, illetve 2016. április 1-től 2023. május 1-ig a kötelező növényvédő gép felülvizsgálati tevékenységgel kapcsolatos árak meghatározására vonatkozó kikötések révén a piac felosztására és az árak rögzítésére irányuló versenykorlátozó célú jogsértést követett el.

A GVH Versenytanácsa végül 5,25 millió forint bírságot szabott ki a vállalkozásra.

A GVH-nak nem elsődleges célja a bírságolás, ezért számos együttműködési lehetőséget kínál a vállalkozásoknak. Aktív együttműködéssel az eljárások során jelentősen mérsékelhető a bírság összege - áll a közleményben.

Címlapról ajánljuk
Megkezdődött a Tisza-kormány első kormányszóvivői sajtótájékoztatója
cikkünk frissül

Megkezdődött a Tisza-kormány első kormányszóvivői sajtótájékoztatója

Ópusztaszeren tartja első, kihelyezett ülését a szerdán hivatalba lépett Tisza-kormány, amelyről kilépve a három új kormányszóvivő kezdte a tájékoztatót, amelyet Magyar Péter tart. A Kárpátalját ért orosz dróntámadásokra is reagált a kormány, és a miniszterelnök ismertette jövő heti programját, külföldi útjai mellett két kormányülés is lehet, nem csak jövő héten, hanem azután is. Berendelték az orosz nagykövetet. Haváriahelyzet van az aszály miatt, plusz intézkedések jönnek. A Hernádi Zsolt Mol-vezér által Ópusztaszeren elmondottakat is ismertették, újabb olajtartalékokat szabadítanak fel. Várhatóan 17 kormányhatározat születik szerdán. A május 25-i héten politikai megállapodást köthet Magyar Péter az uniós pénzekről, de vannak még kérdések. Tóth Péter visszatér a politikába. A nem távozó közjogi méltóságok eltávolítására alkotmánymódosítást helyeztek kilátásba.

Ungvárt is elérték az orosz drónok, Szlovákia egy időre lezárta az ukrán határát – frissítve

Folytatódott az orosz dróntámadás Kárpátalja ellen. A korábbi, Szolyva és az Ökörmezői (Mizshirja) térség felől érkező hírek után már Ungvárról is becsapódásokról és robbanásokról érkeztek jelentések.
inforadio
ARÉNA
2026.05.14. csütörtök, 18:00
Kuzmányi István
diakónus, a Magyar Kurír és az Új Ember főszerkesztője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×