eur:
414.17
usd:
393.13
bux:
78439.09
2024. november 28. csütörtök Stefánia
Nyitókép: Pexels.com

Az autó a napelem maga - ez lesz a legtutibb villanyautó

Amikor majd érdemes lesz a tűző napon parkolni: a Mercedes-Benz olyan „napelemfestéken” dolgozik, amely több áramot termelhet meg, mint amit elautózol.

Egy villanyautó csak annyira lehet tiszta üzemű, amennyire környezetbarát eljárással az általa felhasznált elektromos energiát előállították. Nem véletlen, hogy az autógyártók előszeretettel helyeznek el napelemeket elektromos járműveiken, bár ennek a tényleges haszna alig több a jelképesnél: ahhoz például, hogy éves szinten 12 ezer kilométerre elegendő energiát termeljünk meg, mintegy 11 négyzetméternyi napelemre volna szükség - írja a vezess.hu.

Ezt a Mercedes-Benz állítja, és mivel ez a 11 négyzetméter nagyjából megfelel egy középkategóriás SUV karosszériafelületének, az autógyártó mérnökei azon kezdtek el gondolkodni, hogyan helyezhetnének el napelemeket egy jármű teljes felületén.

A megoldás: olyan, fotovoltaikus festékanyagot kell kidolgozni, amivel aztán az összes lemez lefesthető.

A Mercedes-Benz által most megmutatott rendszer félsiker, hiszen nem folyékony, nem lehet festékként felvinni a felületre. Ám a hajszálnál hússzor vékonyabb, rugalmasan formálható lemezekkel mégis beborítható bármilyen panel, amire aztán rá lehet festeni, mint egy alapozó rétegre.

Innentől kezdve az autó egésze egyetlen hatalmas áramfejlesztőként működik. Az, hogy pontosan mennyi energiát termel, sok mindentől függ: egyrészt a karosszéria színétől, másrészt a napsütés erejétől, azaz az évszaktól, de leginkább a földrajzi elhelyezkedéstől. A ködös Angliában nagyságrendileg napi 30 kilométerre elegendő energia termelhető meg így, míg Kaliforniában vagy pláne a Közel-Keleten akár három, négyszer ennyi is kihozható egy nap.

Tekintve, hogy egy átlagos városlakó naponta 50-60 kilométert tesz meg autójával, jól látható, hogy egy londoni villanyautós a felhasznált energia felét, kétharmadát tudná megtermelni napfényből, egy Los Angeles-i viszont még többet is előállítana, mint amire szüksége van – ezt a felesleget pedig piactól és szerződéstől függően eladhatjuk az elektromos szolgáltatónak.

A „szolárfesték” sem káros, sem ritka és értékes anyagokat nem tartalmaz. Könnyen újrahasznosítható, és egyszerűbben előállítható, mint a hagyományos napelemek. Ha sikerül kidolgozni a technológiát, amivel tényleg bármilyen formájú felületre felvihető a plasztikus energiafejlesztő réteg, ideje lesz elgondolkodni a sorozatgyártáson - olvasható a cikkben.

Címlapról ajánljuk

Kórházi adósságok: nincs fedezetük az intézményeknek, sorra dőlnek be a beszállítók is

Az Orvostechnikai Szövetség tájékoztatása szerint október végén 120 milliárd forint volt az egészségügyi intézményrendszer lejárt tartozásállománya, miközben idén már volt egy több mint 100 milliárdos adósságrendezés. A szövetség főtitkára az InfoRádióban elmondta: a kórházak a következő hetekben 40 milliárd forintos állami támogatást kapnak, ez a fennálló adósságnak kevesebb mint egyharmadát fedezi.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×