eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Ismét történelmi csúcsot döntött az arany ára, de más fémek is kilőttek

Kína aranyéhsége egyre csak növekszik, már Indiát is megelőzte a felhalmozásban, ez pedig felhajtja a világpiaci árakat.

Az arany ára tegnap is rekordot döntött és egy ponton unciánként 2.449,89 dollárra emelkedett, az amerikai dollár gyengülése és az amerikai kincstári hozamok csökkenése mellett a geopolitikai kockázatok és a Kínából érkező erős aranykereslet is hozzájárul ehhez a ralihoz - írja a CNBC beszámolója nyomán a Portfolio.

A World Gold Council friss adatai szerint Kína a világ legnagyobb aranyrúd-felhalmozójává vált, megelőzve Indiát, emellett a kínai ékszerkereslet is tovább növekedhet, újabb teret engedve az arany drágulásának.

Az USB elemzői is optimisták az arany jövőjét illetően,

várakozásukat 2500 dollárra emelték szeptember végére, és 2600 dollárra az év végére.

Az ő esetükben is az erősödő kínai kereslet, illetve az amerikai gazdasági adatok, főként a tartósan magas infláció határozták meg az előrejelzést.

Ezzel párhuzamosan jelentősen megemelkedett az ezüst ára is, nemrégiben több mint egy évtizedes csúcsot ért el. Mint írja a lap, bár az aranyhoz hasonlóan elindult már a rali az ezüstnél, de a történelmi csúcsoktól még nagyon messze vagyunk, ráadásul a javuló kamatkörnyezettel kapcsolatos várakozások miatt még komolyabb hajtóerő lehet a további emelkedés mögött. Hozzáteszik, az aranyhoz képest rendkívül olcsónak is tűnik most ez az eszköz, ezért izgalmas befektetési lehetőség lehet.

Daniel Hynes, az ANZ nyersanyagstratégája szerint a bányatermelés lassabb növekedése és az erős ipari kereslet is arra utal, hogy a kínálat elmarad a kereslettől, ami a piacot strukturális hiányban tartja.

Történelmi csúcsot döntött továbbá a réz ára is: nemrég elérte a tonnánkénti 10 875 dolláros szintet.

A zöld átállásban betöltött kulcsszerepe miatt óriási keresletnövekedés vár a gazdasági egészség fontos mutatójának tartott fémre, amit az akadozó kínálat vélhetően nem fog tudni kielégíteni, ennek köszönhetően jelentős hiány alakulhat ki a réz piacán.

A kínálati kilátásokkal kapcsolatban több hír is napvilágot látott mostanában: a First Quantum Minerals leállította a termelést Cobre Panamában, amely jelentős hatást gyakorolt a globális rézkitermelésre, emellett az Anglo American bejelentette, hogy csökkenteni fogja a következő években történő rézkitermelését.

A Citi elemzői szerint a réz a tonnánkénti 12 000 dolláros, illetve 15 000 dolláros szint felé tart a következő 12-18 hónapban.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×