Az elmúlt időszakban a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara azt tapasztalja, a csapadék mennyisége is, de az eloszlása egyértelműen egy rossz irányú trendet mutat.
"Nagyon fontos, hogy mi a lehullott csapadékkal jól gazdálkodjunk, a 2022-es aszályos év ezt kétszer alá is húzta. Ezzel foglalkozni kell!" – hangsúlyozta az InfoRádióban Győrffy Balázs, a kamara elnöke.
Megkeresésükre 11 ezer érintettből 10 ezer választ is adott a kamarának azokra a kérdésekre, amelyeket feltettek a vízmegtartással kapcsolatban a falugazdászok segítségével, a várt tudás a gazdálkodói igényeket, tapasztalatokat, tudásokat összesíti, "a téma fontosságát a gazdálkodói érdeklődés jól mutatja" Győrffy Balázs szerint.
"A gazdálkodóknak érdekük, hogy a csapadékkeletkezés, illetve a légköri aszály kérdéskörében a mostaninál, illetve az előző éveknél jobb körülmények alakuljanak ki, erre vannak megoldások, ugyanakkor ehhez az kell, hogy a gazdálkodók azokon a mély fekvésű területeken, ahol képesek vagyunk tartósan vizet tárolni, ott a saját, mostani, adott esetben szántóföldi kultúrájukból valamilyen vízvisszatartásra alkalmas területet alakítsanak ki; úgy látjuk, hogy az erre vonatkozó szándék és hajlandóság megvan a gazdálkodókban" – mondta az elnök.
A kérdőívek kiértékelése még zajlik, de már most látszik, hogy mi tűzhető ki célként: vízvisszatartó létesítmények építése, melyek minél több érkező vizet tartanak vissza.
"Nyilván ehhez szükség van együttműködésre az állami szervek és a gazdálkodók között, hiszen a gazdálkodóknak azt is látniuk kell, hogy az öntözéssel, a vízvisszatartással, a víznek a tájban való megtartásával kapcsolatban
nemcsak az államnak vannak feladatai, a gazdálkodók is nagyon sokat tehetnek
ezért agrotechnológiai megoldásokkal, adott esetben azzal is, hogy az erre alkalmas területeken vizet tartunk a tájban. Itt igyekszünk majd képzésekkel, workshopokkal a gazdálkodók rendelkezésére állni, és felhívjuk a figyelmet azokra a közös uniós agrárpolitikán belül meglévő lehetőségekre is, mint például a vízvédelmi célú nem termelő beruházások, amiknél a támogatás, illetve a fenntartási kifizetések is rendelkezésre állnak, és fontos, hogy együtt tudjunk működni akár az agrártárcával, az egyetemekkel, a vízüggyel" – ecsetelte Győrffy Balázs.