Ezen a piacon 5-10 forintos mozgás egy héten belül az teljesen normális, nincs benne rendkívüli, főleg azóta, hogy 600 felett van a literenkénti átlagár – mondta Bujdos Eszter, a holtankoljak.hu ügyvezető igazgatója az economx.hu-nak.
Arról is beszélt, hogy 5 forintos árnövekedésnél 50 literes tankot vizsgálva 250 forintot spórolhatunk meg, ha az emelés előtt beállunk a sorba tankolni, de ráadásul egyre ritkábban tankoljuk tele az autót. Az ügyvezető szerint a fővárosban átlagosan 5-10 ezer forintért tankol a lakosság, ám
vidéken nagyon sokan tankolnak mindössze 1-3 ezer forintért, ezt azonban egyre több helyen korlátozzák a kutak, mert ezek a rövid tankolások a kútoszlopoknak sem tesznek jót.
Nagy Márton a napokban azt nyilatkozta, van egy megállapodásuk a Magyar Ásványolaj Szövetséggel, amely szerint az árainknak a régiós középmezőnybe kell tartozni, és ha ez megváltozik, beleavatkoznak az árakba. Bujdos Eszter szerint azonban nincs ok a beavatkozásra, mert valóban a középmezőnyben vannak az üzemanyagárak régiós összevetésben:
- Magyarországon a benzin 620, a gázolaj 640 forint,
- Romániában 570 és 600,
- Szlovénia 591 és 603,
- Horvátországban 600 és 655,
- Ausztriában 632 és 669,
- Szlovákiában 643 és 638.
A KSH adatai szerint egyre kevesebbet tankolunk az elmúlt évekhez képest. A szakértő szerint idén még romlott is a helyzet, mert a kutak beszámolói alapján az idei január-februári időszak minden idők legrosszabb üzemanyag-fogyasztását hozta. Szerinte ez azonban már nem csak az árakra vezethető vissza. "Most is, ha kinézek az ablakon, négy rollerest látok elsuhanni előttünk, s azt látom, hogy az emberek egyre tudatosabbak a költéseiket illetően, egyre többen leteszik az autót. Ezt mutatja a vármegyebérletek magas eladási száma is" – mondta Bujdos Eszter.