eur:
408.11
usd:
374.98
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Generic Coin with the Atomic Energy Symbol
Nyitókép: Manuel Augusto Moreno / Getty Images

A nagyhatalmak Niger uránbányáit akarják

Az afrikai Niger azért válhatott a nagyhatalmi vetélkedés áldozatává, mert az ország a nemzetközi uránpiac óriásának számít – mondta Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója.

Niger komoly uránexportőr: a 2022-es adatok szerint az afrikai ország a hetedik legnagyobb szereplő a piacon, a világ teljes kitermelésének négy százalékát adja – emlékeztetett Pásztor Szabolcs. Arra is felhívta a figyelmet, hogy az afrikai országban kimondottan jó minőségű nyersanyagot bányásznak – leginkább nemzetközi multinacionális vállalatok. Francia, spanyol és az utóbbi időben a kínai vállalatok jeleskednek, míg a hazai költségvetésnek vajmi kevés marad ezekből a bevételekből.

"Természetesen az ottani uralkodó elit azért megkapja a maga részét, de a kitermelés leginkább nem ezt az elmaradott afrikai országot gyarapítja, hanem a kitermelt urán haszna a multinacionális vállalatok bankszámlájára kerül" – jegyezte meg a kutatási igazgató.

Pásztor Szabolcs szerint ezért is vált fontossá az utóbbi időben az ország. 2023 nyarán puccsot hajtottak végre, amiből a felületes szemlélő nem sok változásra következtetne, hiszen úgy tűnhet, mintha csak a vezetést cserélték volna le. Ám a nagy kérdés az, hogy a bányákat most ki birtokolja, illetve a kormányzat hogyan viszonyul a multinacionális vállalatokhoz, milyen jogokat ad, vagy mennyire zabolázza meg ezeket a kitermelési jogokat.

"A nigeri puccs mögött nagyhatalmi játszmák rajzolódnak ki"

– hangsúlyozta Pásztor Szabolcs. Mint mondta: nagyon fontos szereplője ennek a rendszernek a volt gyarmattartó Franciaország, és az Európai Unió is, mivel az EU által 2022-ben beszerzett urán nagyjából 25 százalékát Nigerben bányászták. A szakértő szerint egyre fontosabb szereplő Kína is és nem szabad figyelmen kívül hagyni Spanyolországot sem.

"Az utóbbi években pedig Oroszország is érdeklődést mutat a nigeri urán, illetve az úgynevezett uránértéklánc vége iránt. Az oroszok ugyanis a dúsításban játszanak kiemelkedő szerepet, bár újabban a nyersanyagpiacokat is érdeklődve szemlélik" – tette hozzá az Economus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 20:22
×
×
×
×