Infostart.hu
eur:
380.06
usd:
324.91
bux:
126534.75
2026. március 2. hétfő Lujza
Nyitókép: Pixabay

Befellegzik a nagy hulladékbiznisznek

Megvan az első megállapodás arról, hogy nem lehet harmadik országokba "csak úgy" hulladékot szállítani.

Az Európai Unió törvényhozói és az Európai Tanács tárgyalói hosszú vita után előzetes politikai megállapodásra jutottak arról, hogy felülvizsgálják a 27-ek hulladékexportjának szabályozását, és nem szállítanak többé olyan típusú szemetet harmadik országba, ahol azt nem képesek megfelelően feldolgozni. A megállapodást még mind a két testületnek jóvá kell hagynia - írta a vg.hu.

„Bizonyos nem veszélyes hulladékok és azok keverékeinek (...) kivitele csak azokba a nem OECD-országokba engedélyezett, amelyek hozzájárulnak és teljesítik az ilyen hulladékok környezetbarát módon történő kezelésére vonatkozó kritériumokat” – közölte az Európai Parlament, hozzátéve, hogy figyelembe veszik a döntésnél a nemzetközi munkavállalói jogok betartását is.

A probléma nagyságát jól érzékelteti, hogy

az uniós tagországok csak Kenyában és csak szemétnek szánt műanyag ruhadarabból évente 37 millió darabot dobnak el.

Az elmúlt években az uniós hulladékexport mintegy fele irányult OECD-n kívüli országokba,
ahol az EU-énál sokkal lazábbak a hulladékkezelési szabályok.

Ha a terveket elfogadják és a leendő jogszabály életbe lép, a tagállamoknak 2,5 évük lesz arra, hogy felhagyjanak a műanyag hulladék szegényebb országokba történő szállításával.

Címlapról ajánljuk
Irán: mást mond Donald Trump és a hadügyminisztere, J.D. Vance alelnök pedig hallgat

Irán: mást mond Donald Trump és a hadügyminisztere, J.D. Vance alelnök pedig hallgat

Az Irán elleni katonai támadás nemcsak a Közel-Keletet rázta meg. Washingtonban sokan törésvonalakat vélnek felfedezni a kormányzaton belül. Donald Trump és alelnöke, JD Vance külön helyszínről követte az eseményeket, ami sokak szerint politikai különbségeket is jelezhet. Eközben Pete Hegseth hadügyminiszter szerint „nem rezsimváltó” háború folyik, miközben Donald Trump többször is egyértelműen kijelentette: rezsimváltást akar, és fel is szólította Irán népét, hogy „vegyék kezükbe saját sorsukat” a bombázások végeztével.
inforadio
ARÉNA
2026.03.03. kedd, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×