eur:
406.32
usd:
385.41
bux:
77766.32
2024. november 15. péntek Albert, Lipót
Nyitókép: Pixabay

Bizonytalanság a vállalkozások körében - itt vannak a felmérés eredményei

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (MKIK GVI) negyedéves konjunktúravizsgálat júliusi adatfelvételének eredményei szerint 2023 áprilisához képest a Negyedéves Konjunktúramutató 25-ről 17 pontra csökkent.

Az MKIK GVI konjunktúravizsgálatának célja a vállalatvezetők aktuális, rövid távú üzleti várakozásainak feltérképezése. Júliusban 350 cégvezető véleményét kérdezték meg vállalata üzleti helyzetéről, kilátásairól.

Mint közölték, a vállalkozások helyzetértékelése számottevő visszaesést mutat, a 2022. októberi mélyponthoz képest azonban jelenleg is 7 ponttal magasabb érték tapasztalható. A 2023. júliusi adatfelvétel eredményei szerint 2023 áprilisához képest a negyedéves konjunktúramutató ugyanis 25-ről 17 pontra csökkent.

A negyedéves konjunktúramutató gazdasági ág szerint, 2010. 01.–2023. 07. (MKIK GVI)
A negyedéves konjunktúramutató gazdasági ág szerint, 2010. 01.–2023. 07. (MKIK GVI)

Ezt megelőzően a negyedéves konjunktúramutató a koronavírus-járvány második hullámának időszakában, 2021 januárjában (17 pont) vett fel hasonló értéket, a járványt megelőzően pedig legutóbb 2014 júliusában (18 pont) állt hasonló szinten.

Az összefoglaló közlemény szerint a vállalkozások vezetői a jelenlegi és a várható jövedelmezőség kivételével pesszimistábban ítélik meg a vizsgált szempontokat a 2023. áprilisi szinthez viszonyítva. Az előző negyedévhez képest a legnagyobb mértékű (23 pontos) romlás az elmúlt féléves termelési szint megítélésében tapasztalható, és szintén jelentős mértékű (21 pontos) csökkenés történt a várható termelési szint értékelése szempontjából is.

A hazai vállalkozások helyzetértékelése növekvő mértékben bizonytalan, széttartó. A bizonytalansági mutató mostani értéke (43 pont) a 2022. július–októberi időszak, valamint a 2021. januári adatok mellett a járványt megelőzően a 2012. október–2013. januári időszakban tapasztalt értékeknek feleltethető meg leginkább.

A jelenlegi üzleti helyzet júliusi egyenlegmutatója 37 pontra csökkent az áprilisi 44-ről, a várható üzleti helyzet megítélése pedig júliusban 31 pontra mérséklődött az előző negyedévi 42-ről. A vállalkozások júliusi helyzetértékelése és várakozásai továbbra is kedvezőek, az áprilisi jelentősebb javulást követően azonban ismét a 2023. januári szinthez hasonló értékeket tapasztaltak.

A felmérés szerint a legalább 20 főt foglalkoztató vállalkozások átlagos kapacitáskihasználtsága júliusban

  • összességében 79 százalékos,
  • a 20-249 főt foglalkoztató kis- és középvállalkozások körében 77,
  • míg a legalább 250 főt foglalkoztató nagyvállalatok körében 81 százalékon áll.

2023 áprilisához képest a kis- és középvállalkozások kapacitáskihasználtsága 3 százalékponttal csökkent, a nagyvállalatoké viszont 4 százalékponttal nőtt. Az előző év azonos időszakához viszonyítva a nagyvállalatok körében 2, míg a kis- és középvállalkozások körében 6 százalékponttal alacsonyabb a kapacitáskihasználtság átlagos értéke.

Címlapról ajánljuk
Dánielisz Ágnes: a koronavírus mellett rengeteg más kórokozó is fertőz most, de az influenza nem

Dánielisz Ágnes: a koronavírus mellett rengeteg más kórokozó is fertőz most, de az influenza nem

Harminc százalékkal emelkedett a légúti fertőzés tüneteivel orvoshoz fordulók aránya múlt héten. A betegek mintegy tizenkét százaléka covidos, az influenza egyelőre elhanyagolható mértékben van jelen - mondta az InfoRádióban a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Járványügyi és Infekciókontroll főosztály vezetője.

Orbán Viktor: Szerbia a legfontosabb ország a magyar biztonság szempontjából

A magyar biztonság szempontjából Szerbia a legfontosabb ország, ezért újabb magyar-szerb beruházásokat határoztak el a kőolajszállítás, a gázszállítás, a villamosvezeték-építés, a földgáz-kereskedelem és a földgáztárolás kérdésében, valamint megállapodtak a Röszke-Horgos határátkelőhely modernizálásáról is - közölte Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön, a magyar-szerb stratégiai együttműködési tanács ülése után.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.15. péntek, 18:00
Hegedűs Éva
a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×