Infostart.hu
eur:
363.33
usd:
307.98
bux:
137057.85
2026. április 17. péntek Rudolf
European Union flag and cash euro banknotes (inflation, devaluation, crisis)
Nyitókép: Javier Ghersi/Getty Images

Már csak bő 5 százalékos az euróövezeti infláció

Júliusban lassult az infláció az euróövezetben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken ismertetett végleges adatai szerint.

Éves összevetésben 5,3 százalékra, 2022 januárja óta a legalacsonyabbra csökkent a fogyasztói árindex a júniusi 5,5 százalékról. Tavaly júliusban 8,9 százalék volt az infláció a régióban.

Az inflációt változatlanul az élelmiszerárak emelkedése fűti, de enyhébb mértékben, míg az energiaárak csökkenése visszafogja. Energiaárak nélkül júliusban 6,7 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak a júniusi 6,9 százalékos éves növekedés után. Energia, élelmiszerek és élvezeti cikkek nélkül 5,5 százalékos volt a júliusi áremelkedés (maginfláció), ami megegyezett a júniusival.

Az energiaárak júliusban 6,1 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól és 0,2 százalékkal az előző havitól. Júniusban 5,6 százalék volt az éves csökkenés.

Az élelmiszerek, alkoholos és dohánycikkek ára júliusban 10,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit és 0,1 százalékkal a júniusit. Júniusban 11,6 százalékos volt az éves áremelkedés.

A fogyasztói árak összességében 0,1 százalékkal csökkentek júliusban júniushoz képest, amikor még 0,3 százalékkal nőttek.

Havi bázison a maginfláció is 0,1 százalékkal csökkent júliusban a júniusi 0,3 százalék emelkedést követően.

Az Eurostat kimutatása szerint az Európai Unió egészében 6,1 százalék volt az éves infláció a júniusi 6,4 százalék után. Egy éve júliusban 9,8 százalékot mértek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Magyar Péter: a parlament alakuló ülésén tervezem letenni a miniszterelnöki esküt – több miniszter és tárcája is végleges

Magyar Péter: a parlament alakuló ülésén tervezem letenni a miniszterelnöki esküt – több miniszter és tárcája is végleges

Nem tart igényt a Tisza Párt a korábbi ciklusokhoz hasonló arányú parlamenti alelnöki pozíciókra, és megígérte: véget ér a pénzszórás a parlamentben, erről számokat is nyilvánosságra hozott. Sulyok Tamás korrektségére számít abban, hogy először vele közli az alakuló ülés és a miniszterelnöki eskütétel napját, az eskütétel egyébként a Szent Korona előtt lesz, elhangzik a székely és a magyar Himnusz is. Kiderült: Kármán András pénzügyminiszter lesz, Kapitány István pedig gazdasági. Megerősítette Magyar Péter azt is, hogy már folyamatban van a megválása EP-képviselői mandátumától, így tudja csak letenni a hivatali esküt miniszterelnökként.

Magyar csúcskatonák indultak Faranciországba

Az Orion 2026 nevű gyakorlat áprilisi szakaszában NATO-parancsnokság alatt több ezer katona, mintegy 1800 harcjármű, több tucat helikopter és több száz pilóta nélküli eszköz gyakorlatozik együtt. Böröndi Gábor, a Honvéd Vezérkar főnöke csütörtökön utazott el Lille-be, ahol informális egyeztetéseket folytat vezérezredesekkel, NATO-parancsnokokkal.
inforadio
ARÉNA
2026.04.17. péntek, 18:00
Dobrowiecki Péter
Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×