"Folytatódott a lejtmenet: havi alapon is tovább csökkent a kiskereskedelmi forgalom. Ez kedvezőtlenebb fordulat annál, mint amit az elemzői konszenzus várt. Az elemzői konszenzus az éves bázisú változásra 11 százalékos visszaesést jelzett előre, ezzel szemben 12,3 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi üzletek forgalma" – mondta az InfoRádióban Nagy János, az Erste Bank elemzője.
Átlag felett az üzemanyag-forgalom esett vissza közel 26 százalékkal. A másik két, súlyában még jelentősebb szegmens az élelmiszer, illetve a tartós cikkek forgalma, ami átlagosan 8-9 százalékot esett.
Az elmúlt hónapokra visszatekintve az elemző szerint kijelenthető:
masszív mélyrepülésben van a kiskereskedelem itthon.
Kisebb-nagyobb mértékkel, de tavaly március óta csökken a forgalom havi alapon, és ez tetten érhető az elmúlt hónapokban a két számjegyű visszaesésben is. Bár a súlyuk nem egyező ezeknek a részszegmenseknek, szinte ugyanolyan mértékben járulnak hozzá a negatív spirálhoz.
Nagy János szerint a kiskereskedelem gyenge teljesítésében szerepet játszik, hogy az idei forgalom egyedien magas bázissal szembesül, összehasonlítva a tavalyival. Előző évben fiskális transzferekkel, limitált árakkal találkoztak a fogyasztók, ami jelentősen megnövelte a forgalmat. Ezzel szemben "a vágtázó infláció" miatt nem képes megugrani a tavalyi rendkívül magas szintet az idei forgalom.
A mélypont már májusban elérkezhetett, és azzal, hogy az infláció mérséklődik, és a reálbérek csökkenése is megáll a lejtőn, júliustól elindulhat felfelé a forgalom, és a bázishatás is kedvezőbbé válik majd a nyári hónapokban.