Egyre nagyobb a szakadék Magyarországon a nők és a férfiak bére között – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a napi.hu-nak megküldött adataiból.
Miközben 2019-ben még 58 967 forint volt a különbség a férfi és a női havi átlagkereset között, ez az érték 2020-ra 60 308 forintra, 2021-re pedig 66 055 forintra kúszott, tavaly aztán elérte a 83 124 forintot.
A legnagyobb különbség a férfi és női bérek között a vezetői pozíciókban ütköztek ki: hat számjegyű volt például a differencia már 2019-ben is a két nem közötti bérezésben
- a gazdasági, költségvetési szervezetek,
- a termelési és szolgáltatást nyújtó egységek
- a gazdasági tevékenységet segítő egységek vezetői pozíciói,
- a műszaki, informatikai és természettudományi,
- a műszaki, informatikai és természettudományi, valamint
- a felsőfokú képzettséget igénylő egészségügyi foglalkozások terén.
Kiugró még a különbség a férfiak javára a magasabban képzett ügyintézői állások (2022-ben 211 315 forint volt), a művészeti, kulturális, sport- és vallási foglalkozások (tavaly 238 918 forint), valamint a kézműipari foglalkozások (2022-ben 144 710 forint) terén. Utóbbi kategóriába sorolható például az ékszerkészítő, a keramikus, az üveggyártó, a hangszerkészítő és a textilműves is.
Azok a nők, akik takarítással foglalkoznak, még egészen elégedettek lehetnek fizetéskülönbség szempontjából. Ők ugyanis átlagosan mindössze bruttó 16 489 forinttal kapnak kevesebbet férfi kollégáiknál. A takarítók átlagosan havi bruttó 249 524 forintos bérrel kalkulálhattak tavaly.
Akad olyan foglalkozás is, amelyben a nők keresnek átlagosan jobban a férfiaknál, ugyanakkor ezeken a területeken is csak csekély a kialakult női fölény. Ilyen az egyeszerű ipari, építőipari és mezőgazdagási foglalkozások kategória, valamint a járművezetők és mobil gépek kezelői. Ezeken a területeken viszont rendkívül alacsony a nők aránya.