Infostart.hu
eur:
388.64
usd:
335.03
bux:
120688.04
2026. március 4. szerda Kázmér
Group of engineers sharing ideas about the project.
Nyitókép: Smederevac/Getty Images

Sejtelmes mocorgás látszik a hazai munkaerőpiacon

Az első negyedévben a vállalatok 18 százalékkal kevesebb állást hirdettek meg az előző év azonos időszakához képest, eközben 44 százalékkal több munkavállalói jelentkezés érkezett - közölte a Profession.hu, saját adatbázisa alapján.

Az év első három hónapjában csak Heves és Hajdú-Bihar vármegyék területén nőtt a Profession.hu felületén feladott álláshirdetések száma 2022 azonos időszakához képest. A legjelentősebb csökkenést Somogy, Bács-Kiskun, Baranya és Csongrád-Csanád vármegyék esetében mérték.

Az idei első negyedévben a jog, jogi tanácsadás és az oktatás, tudomány, sport volumene nőtt, az összes többi területen elmaradt a toborzás üteme a tavalyi hasonló időszakhoz viszonyítva. A legnagyobb mértékben, 35 százalékkal az IT programozás, fejlesztés területén csökkentek a hirdetések, az SSC szektorban (szolgáltató központok) 29 százalékos, a fizikai, segéd, betanított munkák esetében 28 százalékos volt az átlagos csökkenés.

A jelentkezések az ország minden vármegyéjében nőttek, az élen Tolna vármegye állt 85 százalékkal, majd Békés 74 százalékkal és Szabolcs-Szatmár-Bereg 68 százalékkal. A hirdetésekre beérkezett önéletrajzok száma a legkevésbé Jász-Nagykun-Szolnok, Fejér, Győr-Moson-Sopron és Zala vármegyékben emelkedett, de még ezeken a területeken is kétszámjegyű volt a növekedés százalékban.

Az országos átlagot tekintve az előző évi

munkavállalói aktivitás a közigazgatás területén emelkedett a leginkább, az első negyedévben 174 százalékkal több önéletrajz érkezett be az ebben a kategóriában feladott hirdetésekre

a 2022-es eredményhez képest. Ezt követi az IT programozás, fejlesztés, ahol 95 százalékkal több, valamint a vendéglátás, ahol 87 százalékkal több volt a jelentkezés. Csak a cégvezetés, menedzsment esetében maradt el a jelentkezések száma az előző évi adatoktól, itt 21 százalékos volt a csökkenés - közölte az állásportál.

Címlapról ajánljuk

Perzsa-öböl: versenyfutás életre-halálra

Az Öböl-menti arab országok egy héten belül kifogyhatnak a légvédelmi fegyvereikből, ha Irán az eddigiekhez hasonló hevességgel zúdítja rájuk rakéta a dróncsapásait. Márpedig ez a háború eddig elképzelhetetlen méretű eszkalációjához vezethet.
inforadio
ARÉNA
2026.03.04. szerda, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
2026-ban még nem volt ilyen gyenge a forint, aztán hirtelen rántottak egyet rajta

2026-ban még nem volt ilyen gyenge a forint, aztán hirtelen rántottak egyet rajta

Drámai mértékben gyengült kedden a forint. A befektetői hangulatot jelentősen rontotta, hogy a hétfői, mintegy 50 százalékos ugrást követően tovább emelkedett a földgáz világpiaci ára, miközben a közel-keleti háború miatt egyre erősebbek a félelmek az esetleges termelési és szállítási zavaroktól, amelyek az energiaárakon keresztül a régiót is érzékenyen érinthetik. Az elmúlt másfél nap mozgásai alapján kijelenthető, hogy a forint a konfliktus egyik legnagyobb vesztese: a régióban is alulteljesít, kedden például mintegy 2 százalékkal esett, miközben a lengyel zloty 1,2 százalékos gyengülést mutatott, a cseh korona és a román lej pedig ennél is kisebb veszteséggel megúszta. Nemcsak térségi, hanem globális összevetésben is nehéz a forintnál gyengébben teljesítő devizát találni az elmúlt két nap alapján. A Portfolio piaci forrásai szerint a mostani esésben szerepet játszhat az általános túlvettség miatti korrekció, illetve a meredeken emelkedő gázárak nyomán erősödő kockázatkerülés is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×