eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita
Az OTP Bank új, innovációs fiókja Budapesten, az Árkád üzletközpontban az avatás napján, 2018. november 20-án.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Nem számítanak idén új kormányzati teherre az OTP-nél

Nagyobb részben a külföldi leányvállalatok kompenzálták azt a veszteséget, amelyet a háború és a magyar kormányzati intézkedések okoztak az OTP Csoportnak – mondta a társaság vezérigazgató-helyettese az OTP tavalyi jelentését ismertető sajtótájékoztatón.

Összességében 24 százalékkal, vagyis 347 milliárd forintra esett vissza az OTP Csoport adózott eredménye 2022-ben az egy évvel korábbihoz képest. A magyarországi operáció nyeresége a leányvállalatok teljesítménye nélkül 27 milliárd forintot tett ki, ami 84 százalékos visszaesés – ismertette Bencsik László.

A pénzintézeti csoport vezérigazgató-helyettese a kedvezőtlen számokat illetően emlékeztetett, hogy a múlt évben kitört háború komoly kihívások elé állította az OTP Csoportot, ami Oroszországban és Ukrajnában is jelen van. Amellett, hogy Ukrajnában teljesen veszteséget zártak, Oroszországban pedig felé esett a profit, Magyarországon is megjelent egy közel százmilliárd forintnyi veszteség közvetlenül a konfliktus kapcsán. „Az orosz és ukrán befektetéseinket kellett leírni” – fogalmazott.

Bencsik László szerint az OTP Csoport veszteségének számlájára írhatók bizonyos kormányzati intézkedések is, mint például az extraprofitadó és a kamatstop, amik

csaknem 140 milliárd forintos deficitet eredményeztek.

A jó hír az, hogy mindeközben a pénzintézeti csoport többi külföldi bankja kiválóan teljesített, ezért van az, hogy a profit összességében csak 24 százalékkal csökkent – emelte ki a vezérigazgató-helyettes.

Bencsik László azt is elmondta, hogy a magyarországi magas kamatkörnyezet – a közvélekedéssel ellentétben – nem kedvez a banknak. A nettó kamatmarzs a 4. negyedévben történelmi mélypontra, 2,11 százalékra csökkent.

A magas kamatszint a hitelezésre is hatással volt 2022-ben: a vállalati hitelállomány ugyan még kiugróan, 33 százalékkal növekedett, a teljes hitelállomány összességében csak 15 százalékkal bővült az OTP Csoport tekintetében. A támogatott Szécsényi Kártya Programból 32 százalék, a Zöld Otthon Programból 59 százalék volt a csoport részesedése – ismertette a szakember, jelezve azt is, hogy

nyilván a magas kamatszint mellett a lakáshitelek egyáltalán nem vonzóak, így ezen a téren visszaeső kereslet látható.

A vezérigazgató-helyettes úgy látja, hogy a recessziós várakozások sem Európában, sem Magyarországon nem válnak valóra. A növekedési környezet viszont lassulni fog. Az OTP Csoportnál úgy vélik, hogy a magas infláció – ami mindenki számára a legnagyobb problémát jelenti aktuálisan –, gyors csökkenésnek fog indul, kiváltképp a második félében, és

2023 végére már 9 százalék alatti év per év inflációs szintet várnak.

Bencsik László szerint már a februári számok is az infláció tetőzéséről árulkodnak.

A pénzintézetnél arra számítanak, hogy a teljesítő hitelállomány növekedése 2023-ban csoportszinten nem haladja meg az 5 százalékot, ehhez közeli érték várható Magyarországon is. Bencsik László újságírói kérdésre elmondta, nem számítanak idén új kormányzati teher megjelenésére, továbbá várakozásaik szerint jövőre kivezetik az extraprofitadót. Beszélt arról is, hogy a bankok az inflációkövető állampapírral nem tudnak versenyezni. Megemlítette azt is, hogy ugyan a betétek piaca szűkül, ezen belül nőtt az OTP Bank részesedése.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Túl keveset dolgoznak a németek – vagy pont, hogy túl sokat?

Túl keveset dolgoznak a németek – vagy pont, hogy túl sokat?

Christian Lindner pénzügyminiszter a közelmúltban kifogásolta a németek munkához való viszonyát, szerinte mentalitásváltásra van szükség. Egy tanulmány szerint ugyanakkor soha ennyit nem dolgoztak a németek, mint a múlt évben. Sőt a politika közreműködésével lehetne még ennél többet is. Most akkor mi az igazság?
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Tombol az ingatlanválság Nyugaton - aggódjunk a magyar projekthitelek miatt?

Tombol az ingatlanválság Nyugaton - aggódjunk a magyar projekthitelek miatt?

A home office miatti alacsony kihasználtság, a megemelkedett finanszírozási költségek és a gazdasági növekedés visszafogottsága válságba taszította a kereskedelmi ingatlanok, köztük az irodák piacát a fejlett országokban. Különösen az USA-ban és Németországban pánikolt be emiatt a részvénypiac, elég a New York Community Bank és a Pfandbriefbank zuhanására gondolni, amelyeknek nagy a hitelkitettségük ezen a területen. De mi a helyzet Magyarországon? Aggódhatunk mi is a kereskedelmi ingatlanokra felvett projekthitelek miatt? Az MNB ezen a héten közzétett Kereskedelmiingatlan-piaci jelentésének a megállapításait foglaljuk most össze erről, további információkért pedig érdemes eljönni a Portfolio május 14-ei Hitelezés 2024 konferenciájára, amelyen a piaci szereplők is értékelik a helyzetet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 27. 11:39
×
×
×
×