eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Gas meter in a residential building, Germany
Nyitókép: wayra/Getty Images

Miért esett hirtelen vissza a gázár? Pletser Tamás elmondja

A magyar hosszú távú gázszerződés volumen szempontból előnyös – ha tényleg szállítanak az oroszok –, az ára viszont nem kedvezőbb annál, amennyiért a nyugatiak vásárolnak – mondta az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője.

A melegebb őszi időjárás miatt kisebb a kereslet most a földgázra, emellett pedig a tárolók töltöttségi szintje is magas, ezért van csökkenő pályán a földgáz ára – mondta a megkeresésünkre Pletser Tamás, az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője.

Európában gyakorlatilag megteltek a tárolók, 90 százalékos a töltöttség – bontotta ki a szakértő az egyik fő okot. Az is csökkentette a gázárat, hogy a sok évi átlagnál több fokkal melegebb van Európában, így alacsony a fűtéssel kapcsolatos földgázigény.

„A középtávú előrejelzések szerint a következő két-három hónap a sok évi átlaghoz képest melegebb lehet Európában, ami mindenképpen jó hír, hiszen ez azt jelenti, hogy a gázkereslet alacsonyabb lehet a megszokottnál, ez pedig azt is hozhatja magával, hogy a gázárak valószínűleg nem fognak jelentős mértékben emelkedni. A mostani helyzet azért kegyelmi állapot, tehát ahogy hűvösebb lesz az idő, visszatérünk egy kicsit magasabb árszintekre” – adott időjárás- és gázár-előrejelzést Pletser Tamás.

130-150 euró/MWh-s árakat becsül most a piac a következő hónapokra, ez szerinte reális.

Szóba került, hogy ilyen árak mellett érdemes-e hosszú távú gázszerződést kötni. Az elemző elmondta, hosszú távú szerződést akkor szoktak a gázpiacon kötni, ha új beruházást szeretne finanszíroztatni az a cég, amely ezt a beruházást végzi. Jól jön a banknál egy olyan szerződés, amely mutatja, hogy 10-20 év múlva vesznek a cégtől gázt, ez biztosíthatja a projekt finanszírozását, illetve megtérülését.

„Általában, amikor már ezek a projektek megtérültek, akkor inkább jellemző az, hogy egyfajta spotpiaci, tehát azonnali piaci tranzakciók alakulnak ki. Európában, például orosz viszonylatban ezért inkább a sportpiac a jellemző, hiszen ezeknek az orosz ruházásoknak a nagy része az elmúlt évtizedekben már megtérült” – mondta Pletser Tamás. Hozzátette, hogy ez természetesen az újabb projektekre, az Északi Áramlatra például nem igaz, de ez a kisebb hányad.

Vajon milyen lehet a magyar hosszú távú gázszerződés szaldója? Pozitívumnak tartja a szakértő, hogy

van egy fix mennyiség, amit valószínűleg meg fogunk kapni, bár az oroszokról kialakult megbízhatósági kép az elmúlt időszakban sérült.

„Oroszország a 60-as évek végétől szállít Európának földgázt, és 2022-ig ezek a szállítások nagyon megbízhatóak voltak: amire az oroszok szerződtek, arra ők szállították a földgázt, a legtöbb esetben nagyon nagy precizitással tehát időben és akkor szállítottak, amikor ők ezt megígérték. Ez a kép jelentősen romlott és drasztikusan megváltozott február 24-e után, hiszen a Gazprom jó pár szerződést felmondott részlegesen vagy teljesen. Magyarország esetében az a szerencsés helyzet, hogy egyelőre a Gazprom a szerződésnek megfelelően szállít hozzánk, tehát ilyen értelemben ez a hosszú távú szerződés előnyös” – elemezte egy szempontból a kérdést az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője.

Ugyanakkor az árral kapcsolatban nem tud ilyen határozottan állást foglalni, arról ugyanis nincsenek nyilvános pontos információk: „Úgy tűnik, hogy

nem fizetünk kevesebbet, ezért a földgázért, mint a nyugat-európai vevők,

mivel a hírek szerint ez a földgázszerződés alapvetően a nyugat-európai gáztőzsdék áraihoz van kötve.”

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×