Valdis Dombrovskis kereskedelmi biztos, az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke a gazdasági és pénzügyminiszterek (Ecofin) keddi tanácskozása után megerősítette, hogy Magyarország és Lengyelország esetében nem lát esélyt arra, hogy idén meglegyen a megállapodás a helyreállítási terveiket illetően, ami azonban nem jelenti azt, hogy jövőre ne legyen megállapodás – fogalmazott az InfoRádiónak az EU Monitor főszerkesztője.
Szerinte a megállapodásra – idén már – azért sincs semmi esély, mert a jóváhagyási folyamat időigényessége szempontjából Magyarország túl van a határidőkön. Tudomása szerint a hónapokkal korábban felmerült kérdések változatlan szinten állnak: óvatos közeledések történtek, de érdemi előrelépés nem – fogalmazott Gyévai Zoltán. Márpedig a megállapodáshoz szükség van az Európai Bizottság igenére, amit követően a tervet a bizottsági szolgálatok között is megköröztetik, ami gyorsított eljárásban is legalább egy hetet venne igénybe. Ezután kerül a kérdés a pénzügyminiszteri tanács elé, ami formailag idén már nem ülésezik, végül pedig a tanácsnak kellene rábólintania, hogy a támogatás előlege (13 százalék) kifizetésre kerüljön – magyarázta a szakértő.
Gyévai Zoltán szerint a magyar kormány úgy számolt, hogy hátrányosabb lett volna még idén hozzájutnia az említett 326 milliárd forintnyi támogatáshoz, ha „hajlékonyabbá” vált volna a tárgyalásokon, és elfogadta volna Brüsszel feltételeit. Azt illetően, hogy az áprilisi országgyűlési választásokig sikerülhet-e a megállapodás, az EU Monitor főszerkesztője pedig két lehetőséget lát, attól függően, hogy a magyar kormány milyen kontextusba kívánja helyezni a tárgyalásokat:
- Dönthet úgy, hogy nem vállalja be a pénzért elvárt feltételeket, amire ismét felépíthet egy Brüsszel ellenes retorikát a kampányba,
- másfelől az is teljesen reális, hogy megállapodásra jut, amit sikerként mutathat fel a választások előtt.
A szakétő szerint a két forgatókönyv jól és rosszul is elsülhet egyaránt.