eur:
411.42
usd:
392.66
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin
A koronavírus-járvány terjedése miatt bezárt szállodák és a turizmus iparág dolgozói iránt kifejezett szolidaritás jeleként szív alakban világítanak a budapesti Danubius Hotel Flamenco szálloda ablakai 2020. március 25-én.
Nyitókép: MTI/Soós Lajos

Hitelmoratórium: fontos kérdés tisztázását várja a szállodaszövetség

Sok a kérdőjel, hogy milyen feltételekkel maradhatnak november elseje után is a moratóriumban a turizmusban dolgozó vállalkozások. A legfontosabb tisztázásra váró kérés, hogy melyik évet kell alapul venni a bevételcsökkenés megállapításához.

Bár már a múlt héten megjelentek értesülések arról, hogy milyen feltételekkel igényelhető november 1-je után a hitelmoratórium, a döntést hétfőn hivatalosan is bejelentette a pénzügyminiszter. Varga Mihály úgy fogalmazott: idén novembertől jövő év június 30-ig a rászorulók továbbra is igénybe vehetik a hiteltörlesztési moratóriumot. „Ezt kérhetik

  • a nyugdíjasok,
  • a gyermeket várók, illetve nevelők,
  • a közfoglalkoztatottak és
  • azok a magánszemélyek, akiknek az előző évihez képest csökkent a jövedelmük”

– közölte a Facebookra feltöltött videójában a pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy a vállalkozások esetében azok kérhetik a hosszabbítást, ahol az árbevétel 25 százalékkal esett az előző évihez képest. A vállalkozások éppen ez utóbbi értelmezésével vannak gondban, azzal, hogy melyik évet kell bázisévként figyelembe venni, vagyis, hogy

melyik az az év, amely alapján meg lehet állapítani a bevételcsökkenést.

A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke érdeklődésünkre azt mondta, ez különösen kényes kérdés a turizmus-vendéglátással foglalkozó vállalkozások számára, hiszen a 2020-as évük eleve nagyon gyenge volt. Baldauf Csaba kifejtette: a szállodaipar erősen érintett volt a hitelmoratóriumban, hiszen az egyik legnagyobb vesztese a Covid-válságnak. Ezért a legfontosabb kérdés az ágazat számára az, hogy a bázisévet hogyan értik.

Az elnök azt is elmondta, hogy álláspontjuk szerint a jövedelemcsökkenés alapjaként 2019-et kellene figyelembe venni, amikor valóban egy teljes év volt folyamatos vendégforgalommal. Ez lehetővé tenné, hogy jövő júniusig lényegesen több vállalkozás maradjon adott esetben a moratóriumban – magyarázta. Szemben a 2020-as évvel, ahol már a 2019-es évhez képest 30-35 százalékos árbevétel-veszteség is a kedvezőbb kategóriába tartozott.

"Ezekhez a veszteségekhez képest további 25 százalékot felmutatni… Lényegében ezek a vállalkozások már nem léteznének”

– mutatott rá.

A Pénzügyminisztérium megkeresésünkre rövid tájékoztatásában azt írta, hogy a vonatkozó kormányrendelet alapján azon vállalkozások élhetnek november 1-je után is a hitelmoratórium lehetőségével, amelyeknél a tevékenységükből származó nettó árbevétel a kérelem benyújtását megelőző 18 hónapban legalább 25 százalékkal csökkent. De feltétele az is, mint írták, hogy a vállalkozás 2020. március 18. és a kérelem benyújtásának napja közötti időszakban nem kötött kedvezményes gazdaságélénkítő hitel, illetve kölcsön felvételére vonatkozó új szerződést.

A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége szerint továbbra is nyitott a kérdés. A turizmus-vendéglátással foglalkozó cégek helyzetét az is nehezíti, hogy közülük sokan éltek a kedvezményes gazdaságélénkítő kölcsönök lehetőségével, mert másképp nem tudtak volna talpon maradni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Idén is elkészítették a Német-Magyar Barométer elnevezésű tanulmányt. A hazai felmérést végző Nézőpont Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: az elmúlt években sokat romlottak a kétoldalú kapcsolatok, társadalmi szinten azonban megmaradt az egymás iránti tisztelet. Mráz Ágoston Sámuel szerint új helyzetet teremthet, ha a várakozások szerinti eredmény születik a februári előre hozott német választáson.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Az orosz hadsereg vezetésében jelentős változások történtek az ukrajnai fronton: a hírek szerint egy magas rangú tábornokot eltávolítottak pozíciójából, miután félrevezető jelentéseket adott a harcok alakulásáról. Az orosz média és háborús bloggerek beszámolói szerint Gennagyij Anascsin vezérezredest, a déli csoportosulás parancsnokát váltották le tisztségéből. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap esti videóüzenetében hatékonyabb légvédelmi rendszereket kért szövetségeseitől. Megjegyezte, már elemzik az Ukrajnára néhány napja kilőtt Oresnyik orosz rakétát. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legújabb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×