eur:
411.22
usd:
392.53
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Országos térképen látszik, hol pörög a legjobban a lakáspiac

A lakásállomány forgási sebessége azt mutatja meg, milyen gyakran cserél gazdát egy lakás, de az is kiderül belőle, milyen hamar kelnek el a meghirdetett ingatlanok.

A forgási sebesség az ingatlanpiacon azt mutatja meg, hogy egy adott terület lakásállományának mekkora része cserél gazdát, egy meghatározott időintervallumon belül. Az OTP Lakóingatlan Értéktérképéből ez a 2020-as év egészére vonatkoztatva látszik: a tavalyi tranzakciószám-visszaesés miatt a forgási sebesség a 2019-es állapothoz képest 40 százalékkal több helyen, 111 járásban nem éri el az 1 százalékot - írta a Portfolio az értéktérkép adatai alapján.

Az 1 százalékos forgási sebesség azt jelenti, hogy az adott térség teljes lakóingatlan-állománya 100 év alatt cserélne gazdát. A legmagasabb, 1,6%-ot meghaladó kategóriába 11 budapesti kerület mellett a Tatabányai, Siófoki, Dunaújvárosi, Veszprémi, Nyíregyházi, Kazincbarcikai, Debreceni és Salgótarjáni járás tartozik.

A vidéki járásoknál a legkeresettebbeknél 1,9% körüli a forgási sebesség. Évek óta tartó tendencia, hogy több, az olcsóbbak közé sorolható kisebb-nagyobb város központú járás kap helyet ezen a listán. Pest megyében ez a mutatószám a legalacsonyabbak közé tartozik, ami az adásvételek lassabb feldolgozására vezethető vissza. A jogállásonkénti eltérések továbbra is mérvadóak: a forgási sebesség lista végén ugyanis kisváros székhelyű járások állnak. Pest megyén kívül 0,3–0,5% között a Pécsváradi, Tokaji, Hegyháti, Kiskunmajsai, Vasvári, Sellyei, Csengeri, Sárospataki, Cigándi és Szécsényi járás.

A megyék rangsorában 2020-ban is Fejér megye került az élre 1,3%-as forgási sebességgel, megelőzve a hasonló piaci élénkségű Somogyot, Veszprémet, Komárom-Esztergomot és Nógrádot. Pest megye utolsó helyezése az adásvételek lassabb feldolgozásával magyarázható.

Forrás: OTP Lakóingatlan Értéktérkép
Forrás: OTP Lakóingatlan Értéktérkép

Tavaly a legnagyobb forgási sebesség – a belvárosi tranzakciószám nagy arányú visszaesése ellenére, már szintee hagyománykéknt – a VII. (2,6% – 2018-ban még 6,6% volt), a VIII. (2,5%) és a XIII. kerületben (2,4%) volt mérhető. Ez alapján a VII. kerületben nagyjából 38 év alatt cserél gazdát egy átlagos ingatlan.

A rangsor végén, 0,5–1% közötti forgási sebességgel a peremkerületek (XXIII., XVI., XXII. és XVII.) állnak. A városon belüli, a forgási sebesség mutatójával kifejezhető teljes átrendeződés tehát nem megy végbe egyik évről a másikra, ahhoz hosszabb időn keresztül megmutatkozó, a korábbiakhoz képest megforduló keresleti preferenciáknak kell hatniuk.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×