eur:
393.13
usd:
367.05
bux:
65939.26
2024. április 24. szerda György
POLAND - 2019/12/13: In this photo illustration the Sodexo vouchers are being displayed. Vouchers give the possibility of payment in numerous grocery stores, restaurants and major retail chains. (Photo by Karol Serewis/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Nyitókép: SOPA Images/Getty Images

35 milliárd bánta a cafetéria-piac államosítását

Több milliárd forint kártérítést kell kifizetnie a magyar államnak az étkezési utalványok piacának átalakítása miatt. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter korábban azt mondta, hogy a döntés még így is megérte.

A magyar kormány 2012-ben gyakorlatilag állami monopóliummá tette az étkezési és szabadidős utalványok piacát azzal, hogy csak az Erzsébet-utalványra és a Széchenyi-pihenőkártyára adott kedvezményt, a többi béren kívüli juttatás adóját pedig 31 százalékról 51-re emelte. Ez nagyon súlyosan érintette a Sodexót, a Ticket Express utalványokat gyártó Edenredet és a Le Cheque Déjeuner-t, addig ugyanis ezek a francia cégek uralták ezt a szektort. Az Edenred árbevétele egy év alatt az ötödére, a Sodexóé a harmadára esett vissza, a Le Chèque Déjeuner pedig kivonult Magyarországról.

Mindhárom társaság a Világbank Beruházási Viták Rendezése Nemzetközi Központjához fordult kártérítésért. Egy 1987-ben Budapest és Párizs által aláírt egyezményre hivatkoztak, amely garantálja a francia cégek magyarországi befektetéseit. Az Európai Bizottság is beavatkozott: a testület a luxemburgi Európai Bíróság elé vitte az ügyet. Brüsszel megítélése szerint ugyanis

a korlátozás ellentétes a szolgáltatások szabadságára vonatkozó uniós szabályokkal.

Az Európai Unió Bírósága 2016 februárjában igazat adott az Európai Bizottságnak, a Világbank Beruházási Viták Rendezése Nemzetközi Központja pedig 2019-ben az Edendrednek 7,1, a Sodexónak pedig 25 milliárd forintos kártérítést ítélt meg. A magyar állam fellebbezett és a döntés megsemmisítését kérte. Erről Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter beszélt a 2019. február 8-i Kormányinfón.

„Egy korábbi felelőtlenséggel állunk szemben. Ez a haszon, amit a franciák rajtunk kívánnak érvényesíteni, a szerintük jogellenes, a szerintük nem jogellenes felmondás folytán, az Franciaországé vagy egy francia cégé volt, ahelyett, hogy egy magyar cégé lett volna – fogalmazott a kancelláriaminiszter. – Mi ezen változtattunk, és

az országnak még akkor is megérte, ha elveszítenénk a pert, de reméljük, hogy nem ez lesz, ezért fellebbezünk.”

A fellebbezést a Világbank testülete az Edenred esetében 2020 márciusában, a Sodexó ügyében pedig idén május 7-én elutasította. A cafetéria-piac államosítása miatt tehát Magyarországnak

35 milliárd forint kártérítést kell kifizetnie.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Kína javára végzett kémtevékenység gyanújával vettek őrizetbe egy embert a karlsruhei szövetségi főügyész utasítására. Az eset különbözik a korábbi háromtól, ezúttal ugyanis egy parlamenti párt európai parlamenti képviselőjének legközelebbi munkatársáról van szó. Kína berlini nagykövetsége visszautasította a vádakat.

A lengyel álláspont egyértelmű: Oroszországnak stratégiai vereséget kell szenvednie Ukrajnában - szakértők az Arénában

A lengyelországi önkormányzati választások után mindkét politikai oldal győztesnek vallhatja magát – derült ki az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Mitrovits Miklós történész és Dobrowiecki Péter, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője, két Lengyelország-szakértő volt a vendége. A beszélgetésben szó esett Donald Tusk Európa-politikájáról és Jaroslaw Kaczynski utódlásának kérdéséről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Hangulatjavulással indult a hét a tőzsdéken, tegnap világszerte felpattantak a tőzsdék a korábbi hetekben tapasztalt esés után. A momentum a mai nap kitartott, Ázsiában nagyrészt emelkedtek a vezető részvényindex és Európában is határozott emelkedést lehet látni, valamint az USA-ban is folytatódott az erősödés. Közben felpörögtek az események mind makrogazdasági, mind gyorsjelentési fronton: itthon az MNB kamatdöntést tartott, és a nap folyamán sorban érkeztek a BMI adatok Európából és az Egyesült Államokból; közben a befektetők a vállalati gyorsjelentésekre figyelnek, a Spotify árfolyama például nagyot ugrott a vártnál jobb eredmények után, de a zárás után érkezik majd a Tesla is, amelyről még a jelentést megelőzően technikai elemzést készítettünk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×