eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay.com

Céghalmozásban is bajnokok vagyunk

Bár több felmérés szerint sem kifejezetten vállalkozóbarát a magyar gazdaság, a cégnyilvántartás szerint mégis van csaknem 12 ezer ember Magyarországon, aki legalább egy, de inkább több cégben érdekelt közvetlen, vagy közvetett tulajdonosként.

Számtalan gazdasági, jogi vagy akár szociális körülmény indokolhatja, hogy egy vállalkozó több cégben legyen érdekelt. Magánszemélyek teljesen legálisan irányíthatnak, birtokolhatnak több céget, ugyanakkor mégiscsak érdekes a jelenség, amikor egy személy 5, 10 vagy akár 100 cég ügyeit intézi párhuzamosan - állapította meg a Napi.hu cikke szerint Pertics Richárd, az Opten Kft. elemzője.

A portál végigveszi azokat az eseteket, amelyeknél úgymond természetes és organikus úton gyarapodhat a cégek száma, illetve az egy tulajdonos által birtokolt társaságok száma. Ezek közé sorolható az üzletágak külön cégbe szervezése, vagy ha adminisztratív okokból alapítanak új vállalatot.

A természetes céghalmozás mellett egy vállalkozó cégeket alapíthat "szürke" gazdasági tevékenység keretében is - legyen az adóoptimalizálás vagy a felelősség alóli kibújás. "Az effajta gyakorlat visszaszorult valamennyire az elmúlt években, ugyanakkor a céghálózatok mélyebb elemzése azt mutatja, hogy a cégbirodalmak között akadnak még továbbra is fertőzött, problémás cégcsoportok" - tette hozzá a szakértő.

Az Opten adatai szerint jelenleg mintegy

12 ezer magánszemély akad Magyarországon, aki közvetlen vagy közvetett tulajdonosi kapcsolaton keresztül több mint öt vállalkozást irányít.

Az öt vállalkozás egyfajta lélektani határt jelent: átlagos vállalkozásmérettel számolva itt még van némi esély, hogy a tulajdonos követni tudja a vállalkozásában zajló folyamatokat, de az öt feletti vállalkozásszámnál az átlátás esélye erősen romlik - írta a lap.

A részletes adatok alapján jelenleg 1300 magánszemély 10-15 vállalkozásban rendelkezik közvetlen vagy közvetett tulajdonosi befolyással.

Ezen túlmenően pedig van 12 magánszemély, akik egyenként több mint 100 vállalkozást birtokolnak.

Valamekkora tulajdoni érdekeltséggel mintegy 700 ezer magánszemély bír különféle vállalkozásokban, ebből 640 ezer személy 1 vagy maximum 2 cégben érdekelt. A tulajdonosok 93 százaléka magyarországi lakcímmel rendelkezik. Az arány hasonló a magas cégszámmal rendelkező tulajdonosoknál is.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×