eur:
411.22
usd:
392.73
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A Hankook gumigyár Dunaújváros határában.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás

Tart a sztrájk a Hankooknál, megy a számháború

A szakszervezet szerint jelentősen visszaesett a termelés a Hankook dunaújvárosi gumigyárában, ahol határozatlan idejű sztrájk kezdődött a bérkövetelések teljesítéséért.

Eddig a munkavállalók több mint 80 százaléka nem vette fel a munkát - mondta az InfoRádió ReggelInfo című műsorában a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) elnöke.

Székely Tamás emlékezetett arra: a munkáltató 13,6 százalékos átlagos béremelést jelentett be, míg az érdekképviselet 18 százalékos bérfejlesztést követel.

A cég elutasítja a szakszervezet követelését és minden eszközzel igyekszik nyomást gyakorolni a dolgozókra, hogy vegyék fel a munkát - tette hozzá az elnök. Szólt arról is, hogy

a vállalat vezetése elzárkózik a tárgyalástól a sztrájk ideje alatt, aminek jogi következményeit már vizsgálja a szakszervezet.

A Hankook ezzel szemben kedden délután azt közölte, hogy a sztrájk ellenére az érintett munkatársak több mint 60 százaléka felvette a munkát. Mint tudatták, a cég értetlenül fogadta, hogy a szakszervezet kifogásolja a munkatársak ösztönzését a munka felvételére. Felhívták a figyelmet: "egy gazdálkodó szervezetnél a folyamatos termelés fenntartása a legtermészetesebb törekvés, hiszen kizárólag egy eredményesen termelő vállalat képes a munkatársai számára jövedelmet, esetleges további juttatásokat és béremelést is kigazdálkodni".

A VDSZ először múlt szerdán élt a munkabeszüntetés eszközével, amikor kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak a gyárban.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×